Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

1.5 milyondan fazla Hacı adayı Suudi Arabistan’a ulaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke Valisi ve Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı Prens Halid el-Faysal, Suudi Arabistan dışından gelen toplam Hacı adayı sayısının dün itibariyle 1 milyon 521 bin 918’e ulaştığını açıkladı.

Mekke Valisi ve Suudi Arabistan Merkezi Hac Komitesi Başkanı, Hacı adaylarına hizmet verecek tesislerin ve sektörlerin çalışmalarını incelerken düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl Hac vazifesini yerine getirmek için ülkeye gelenlerin büyük çoğunluğun Endonezya’dan olduğunu kaydeden Prens Halid el-Faysal, bunu Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Türkiye ve İran’ın izlediğini belirtti.

2 bin 760 servisçi tutuklandı

Suudi Arabistan içinden 224 bin 655 kişi için hac yapma izni çıkarıldığını açıklayan Faysal, bu alanda çalışma yapan sahte 87 ofisin kapatıldığını ve ofis yöneticilerinin gözaltına alındığını belirtti. Ayrıca hac kanun ve yönetmeliklerine aykırılık çerçevesinde 355 bin 453 kişinin yakalandığı ve kanun düzenlemelerine ve talimatlarına aykırı olarak düzensiz bir şekilde hacıları taşıyan 2 bin 760 servisçinin tutuklandığı kaydedildi.

Komite Başkanı, 157 bin 334 aracın belirlenen izin ve kurallara uymadığı gerekçesiyle mukaddes topraklardan geri çevrildiğini belirtti.

Hacı adayları en çok havayolunu tercih ediyor

Yapılan açıklamada havayoluyla gelen hacı sayısının 1 milyon 302 bin 928 iken, kara ve deniz yoluyla gelen hacı sayısının ise sırasıyla 78 bin 282 ve 15 bin 748 olduğu kaydedildi.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, Hacı adaylarının Mekke ve mukaddes yerlerde güvenliklerini ve rahatlıklarını temin etmek için silahlı kuvvetlerin hac mevsimi boyunca her zaman hazır vaziyette hizmette olacaklarını ifade etti.

Yemen’de operasyona katılan birliklere destek

Öte yandan, Savunma Bakanlığı, hac farizalarını kolaylıkla yerine getirebilmelerini sağlamak için “Kararlılık Fırtınası” ve “Yeniden Umut” operasyonlarında yer alan koalisyon kuvvetleri personeline de ev sahipliği yapıyor.

Birimler çalışmalarına hız verdi

Deniz Kuvvetleri, yağışlarla birlikte sel baskını olabileceği ihtimaline karşı, limanlarda arama ve kurtarma operasyonlarına katkıda bulunmaları için tam donanımlı bir dalgıç grubu hazırlıyor.

Kara Kuvvetleri ise hızlı bir müdahale gücü ile birlikte yaya trafiği ve kalabalık toplantıların düzenini sağlamaları ve alan temizliği, tehlikeli malzemelerin kaldırılması gibi faaliyetlere destek olmaları için bir askeri polis gücü hazırlıyor.