Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

1. Dünya Savaşı’nda kaybolan denizaltı 103 yıl sonra bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne, Birinci Dünya Savaşı’nın başlangıcından bir ay sonra batan AE-1 denizaltı enkazının, Papua Yeni Gine sahilleri karşısında bulunduğunu açıkladı.

Payne, 35 kişiden oluşan mürettebatıyla birlikte 103 yıl önce batan denizaltının, bu hafta içerisinde, Papua Yeni Gine’nin York Dükü Adaları açıklarında sürdürülen iki günlük yoğun çalışmalardan sonra bulunduğunu söyledi.

Bakan Payne, açıklamasında, “Avustralya’da en büyük deniz gizemi çözülmüş oldu. Bu, Avustralya deniz tarihi açısından önemli bir keşiftir” ifadelerini kullandı.

Enkaza 300 metre derinlikte ulaşıldı

AE-1 denizaltısı, Büyük Okyanus’ta batarak kaybolduktan sonra 13. Arama Girişiminde bulundu. Denizaltının enkazına 300 metre derinlikte ulaşıldı.

Denizaltının bulunduğu mevki hakkında muhtemel yağma tehlikesine karşı bilgi verilmezken, denizaltı enkazının bulunduğu yerin savaş mezarlığına dönüştürüleceği bildirildi.

AE-1 Denizaltısı, Almanya’nın Papua Yeni Gine’deki sömürgelerinin kurtarılması operasyonu kapsamında yola çıkmış ancak o tarihten sonra denizaltıdan haber alınamamıştı.

Payne, denizaltının neden battığını ortaya çıkarmak için enkaz üzerinde araştırma yapılacağını ifade etti.