Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

1.Ortak Körfez Kalkanı’ tatbikatı üst düzey askeri koordinasyona odaklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da aralarında Türkiye’nin de olduğu 23 ülkenin katılımıyla düzenlenen ‘1. Ortak Körfez Kalkanı’ tatbikatı tamamlandı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın ev sahipliğinde ülkenin doğusundaki eş-Şarkiye bölgesinde gerçekleştirilen tatbikat, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in yanı sıra 29. Arap Birliği Zirvesi için ülkede bulunan liderlerin de katıldığı törenle dün sona erdi.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde 23 ülkenin katılımıyla düzenlenen ‘1. Ortak Körfez Kalkanı’ tatbikatı, koordineli bir ittifak içinde çalışma kabiliyetimizi teyid etmenin yanı sıra bölgemizi çevreleyen tehdit ve risklerle yüzleşme konusunda birleşik bir askeri örgüt olduğumuzu da gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Bir ay süren tatbikat, katılan asker sayısı ve askeri teçhizat miktarı bakımından bölgedeki en büyük tatbikat olarak kabul ediliyor.

Katılımcı ülkelerin askeri hazırlığını arttırmayı, güvenlik ve askeri hizmetlerin mekanizmalarını modernize etmeyi, koordinasyon, işbirliği, ortak askeri ve güvenlik entegrasyonunun güçlendirilmesini amaçlayan tatbikatın başarıyla tamamlanmasının ardından, askeri tören düzenlendi.

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Fayyad el Ruvayli, “Dünya için bir tehlike oluşturan idolojikleşmiş terörden sonra stratejik çevre daha karmaşık hale geldi” dedikten sonra, Ra’du’ş Şimal (Kuzeyin Gök Gürültüsü) tatbikatının uzantısı olan 1. Ortak Körfez Kalkanı tatbikatının, katılımcı ülkeler arasındaki askeri bağları güçlendirerek savaşmaya hazır olma düzeyini yükseltmeyi, bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik genel risk ve potansiyel tehditler karşısında katılımcı güçlerin yetenek, verimlilik ve profesyonelliğini arttırarak ortak çalışmayı pekiştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Suudi Arabistan’ın stratejik bölgede yaşanan dönüşümleri ve düşmanların niyetlerini anladığını dile getiren el Ruvayli, kardeş Yemen’e meşruiyetin geri gelmesi ve şer güçlerinin önderlik ettiği yıkıcı faaliyetlere karşı koymak için askeri Arap Koalisyonu’nun kurulduğunu vurguladı.

El-Ruvayli, Suudi Arabistan’ın terörle mücadele amacıyla İslami askeri bir koalisyon kurarken, terörle aynı zamanda fikri, mali ve medya alanında da savaşmak gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ortak Körfez Kalkanı Sözcüsü Tuğgeneral Abdullah Hüseyin es-Sabii ise, katılımcı ülkelerin kara, deniz, hava savunma ve özel kuvvetlere bağlı birliklerinin gerçek mühimmat kullanıldığı tatbikatta, ortak hareket kabiliyetinin artırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Tatbikatın amacının tüm Körfez için iyilik, barış ve güvenlik getirmek olduğunu dile getiren es-Sabii, askeri tatbikatta ilk kez ‘düzenli savaşlar’ ve ‘milisler ya da terör çeteleri tarafından gerçekleştirilen düzensiz savaşlar’ gibi iki tür savaş taktiği uygulandığı bilgisini de verdi.