Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

10 ay önce kurtarılan Musul’da ceset çıkarılmaya devam ediliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Musul’un batısındaki ‘Eski Şehir’ bölgesinin merkezinde polis, ordu ve sivil savunmadan oluşan arama ekipleri halen enkaz altındaki cesetleri çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgedeki ağır koku nedeniyle maskelerle çalışan yardım ekipleri, tuzaklanan mayınların ve bombaların ortasında çalışıyor.

Musul’un batı kesiminde çalışan kurtarma görevlisi Rabi İbrahim, AFP’ye verdiği demeçte “3 gün içinde 763 ceset çıkardık. Bölgedeki tüm cesetler çıkarılıncaya kadar çalışmalara devam edeceğiz. Çıkarılan cesetler Ninova’daki sağlık kurumuna naklediliyor. Musul Belediyesi definler için gerekli işlemleri yapıyor” dedi. İbrahim, kimliklerin tespit edilmesinin ardından cenazelerin DEAŞ militanlarının da cesetlerinin bulunduğu Musul’un batısındaki Sahaci bölgesine defnedildiklerini ifade etti.

Arama ekipleri operasyonda birçok zorlukla karşı karşıya… Ninova’daki Sivil Savunma Müdürü Hüsam Halil, Eski Şehir’de çalışmanın zorluklarının başında ağır makinelerin dar sokaklara ve yollara girememesi olduğunu söyledi. Bu nedenle basit makinalarla çalışmak zorunda kaldıklarını ifade etti. Musul’daki kazı komitesi başkanı Duraid Hazim, Eski Köprü ve 5. Musul Köprüsü arasındaki bölgede güvenlik güçlerinin, cesetlerin ve enkazların altında patlayıcı ekipmanlar ve patlayıcı kemerler bulduklarını belirtti. Bazı cesetlerde patlayıcı kemer olduğunu ifade eden Hazim, bunların çalışma ekipleri için büyük sorun teşkil ettiğini kaydetti. Bölgedeki görevlilerden olan Ziya Abdulhasan el-Hafici, bu sorunların üstesinden gelinmesi için mühendis ekibine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

10 ay önce enkaz altında kalan cesetler, vatandaşların sağlığı açısında ciddi tehlike oluşturuyor. Eski Şehir bölgesinde evi yıkılan 40 yaşındaki Osman Said Şakir, “Cesetlerin yaydığı kirlilik ve hastalıklar bölgeye dönüş yapmamıza engel oluyor” dedi.

33 yaşındaki bölge sakini Ebu Adil de cesetlerin hızla kaldırılması ve restorasyon çalışmalarına başlanması için hükümete seslendi.

Ninova Valisi Nevfel Hammadi’nin bildirdiğine göre 10 Temmuz’dan bu yana bölgede 600’ü DEAŞ unsuru olmak üzere 2 bin 838 ceset çıkarıldı.

Her ne kadar cesetler bölgeye uzak yerlere gömülüyor olsa da Dicle Nehri’nin taşıdığı mikrop ve hastalıkları ardında bırakıyor. Yetkililer yaptığı açıklamada nehir sularının derinden çekilmesi nedeniyle suların içilebilir olduğunu duyurdu. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ahmed İbrahim ise kirli suyla bulaşabilecek hastalıklar konusunda uyarıda bulundu. İbrahim, bu suyun tifo, sıtma, kolera, ishal gibi hastalıklara neden olabileceğini belirterek kullanmadan önce kaynatılması gerektiğini söyledi. İbrahim, hastalıkların hemen olmasa da yıllar içinde ortaya çıkabileceği konusunda da uyarıda bulundu.