Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

11 Eylül kurbanlarının teşhisi için yeni teknik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Adli Tıp Ofisi’ndeki uzmanlar, 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırının kurbanlarını tespit edebilmek için DNA analizinde yeni bir teknik kullandıklarını açıkladı.

ABD’deki ikiz kulelere yapılan saldırıda 2 bin 753 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kurbanın cesedi ise tespit edilememişti. New York merkezli Adli Tıp Ofisi, yeni teknolojiyi kullanarak, Güney Kulesi’nin seksen dokuzuncu katında memur olarak çalışan Scott Michael Johnson’ın cesedinin tanımlandığını açıkladı.

Dünyanın en büyük suç laboratuvarındaki araştırmacılar, daha önce pek çok kez inceledikleri kalıntıları yeni kullandıkları teknikle tekrar inceleyerek başarı sağladılar.

Modern teknikler kullanılıyor

Laboratuvardaki ekibe liderlik eden Mark Desire, bu kalıntıların daha önce analiz etmeye çalıştıkları kalıntılar olduğunu ifade ederek, saldırı bölgesinden alınan kurbanların kalıntılarında modern DNA analiz tekniklerinin uygulandığını söyledi.

Dünya Ticaret Merkezi Protokolü adı verilen teknoloji, Arjantin, Kanada, Güney Afrika ve diğer ülkelerdeki tren, uçak kazalarındaki ve terörist saldırılarındaki kurbanların tespit edilmesi için kullanılıyor.

Kemikler toz haline getiriliyor

Yeni yöntemle kemiklerin temizlenip toz haline getirilmesinin ardından kimyasal madde karıştırıldığını ifade eden Desire, toz haline getirilen kalıntıdan DNA’nın elde edilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Modern teknolojiyle kemiklerin sıvı azot içeren bir kaba yerleştirildiğini belirten Desire, bu işlemin kemikleri daha kırılgan hale getirdiğini ve toz haline dönüştürebildiğini açıkladı.