Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

11 Eylül saldırılarının kurbanlarını teşhis etmek yeni DNA teknikleri uygulanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Adli Tıp Ofisi’ndeki uzmanlar, 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırılardan 17 yıl sonra kurbanlarını tespit edebilmek için DNA analizinde yeni bir teknik kullandıklarını açıkladı.

Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ikiz kulelere yapılan saldırıda 2 bin 753 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kurban ise tespit edilememişti.

New York merkezli Adli Tıp Ofisi, yeni teknolojiyi kullanarak, Güney Kulesi’nin seksen dokuzuncu katında memur olarak çalışan 26 yaşındaki Scott Michael Johnson’ın tanımlayabildiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük suç laboratuvarındaki araştırmacılar, daha önce pek çok kez inceledikleri kalıntıları yeni kullandıkları teknikle tekrar inceleyerek başarı sağladılar.

“Modern DNA teknikleri uyguluyoruz”

Laboratuvardaki ekibe liderlik eden Mark Desire, bu kalıntıların daha önce analiz etmeye çalıştıkları kalıntılar olduğunu ifade ederek, saldırı bölgesinden alınan kurbanların kalıntılarında modern DNA analiz tekniklerinin uygulandığını söyledi.

Dünya Ticaret Merkezi Protokolü adı verilen teknoloji, Arjantin, Kanada, Güney Afrika ve diğer ülkelerdeki tren, uçak kazalarındaki ve terörist saldırılarındaki kurbanların tespit edilmesi için kullanılıyor.

Yeni yöntemle kemiklerin temizlenip toz haline getirilmesinin ardından kimyasal madde karıştırıldığını ifade eden Desire, toz haline getirilen kalıntıdan DNA’nın elde edilme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyledi.

Modern teknolojiyle kemiklerin sıvı azot içeren bir kaba yerleştirildiğini belirten Desire, bu işlemin kemikleri daha kırılgan hale getirdiğini ve toz haline dönüştürebildiğini açıkladı.

Ayrıca Desire, 2001 yılında DNA tanımlama teknolojisindeki gelişmeleri ön görerek, insan kalıntılarını korumaya karar veren adli tıp bürosuna övgüde bulundu.

Saldırının 17. yıldönümünde kurbanlar anılacak

Öte yandan ABD, Başkan Donald Trump’ın da katılımıyla saldırıların 17. Yıldönümünde United Airlines’ın Pensilvanya’ya düşen 93 sefer sayılı uçağın kurbanlarını anmak için hazırlıklarda bulunuyor. Trump’ın 93 metrelik bir anıtın bulunduğu Shanksville anıtlar bölgesini ziyaret etmesi ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenecek törene katılması bekleniyor.