Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

12 Rus casus, 2016’daki ABD seçimlerini ihlal etmekle suçlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’nın 2016’daki ABD başkanlı seçimlerine müdahalesine ilişkin soruşturma sürüyor. ABD yargısı, 12 Rus istihbarat çalışanını söz konusu müdahalede yer almakla suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile pazartesi günü yapacağı görüşme öncesinde ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, 12 Rus istihbarat ajanını Demokratik Ulusal Komite (DNC) ve Hillary Clinton’ın seçim kampanyasını 2016 seçimlerinde ihlal etmekle suçladı. Adalet Bakanlığı’nın basın toplantısında açıklama yapan Rosenstein, Federal Jüri’nin özel Savcı Robert Mueller’in yürüttüğü Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında 12 Rus ajanın aleyhinde yeni bir iddianame yayınladı. Rosenstein, Rus istihbarat servisinin, başkanlığını John Podesta’nın yaptığı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasındaki çalışanların ve gönüllülerin arasına nasıl sızdığını anlattı.

Rosenstein, Rusların Ulusal Komite’nin hesaplarına sızmalarını sağlayan özel teknikler kullandığını, yüzlerce belge ve e-posta çaldıklarını, onlarca çalışanın bilgisayarına ve ağlara erişebilmek için şifreler kullandıklarını açıkladı.

Basına sızan haberlere göre Adalet Bakanlığı, 6 Rus hükümet yetkilisinin ihlallere karıştığını belirledi. Rus istihbaratına Demokrat Parti temsilcilerinin elektronik postalarına sızmak, seçim yönetmeliklerini ihlal etmek ve 500 bin ABD’li vekilin bilgilerini çalmakla suçladığı iddianameyi gönderdi. İddianamede ABD’li vatandaşların isimlerine yer verilmediği işaret edilerek oy sayımının ya da seçim sonuçlarının değiştirilmesine ilişkin bir iddia olmadığı belirtildi.

İddianame, Putin’in ve Trump’ın 16 Temmuz’da Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de de yapacağı zirveden birkaç gün önce yayınladı. İddianame, Rusya’nın tekrar tekrar reddettiği ABD seçimlerindeki Rus müdahalesine dair çok sayıda sorunun akıllara gelmesine neden oldu. Yeni iddianameyle Trump’ın üzerindeki yük artacak ve zirvede ABD seçimlerinde Rus müdahalesi ile ilgili soruların artmasına neden olacak.

Başkan Trump’ın seçim kampanyasında danışman olarak çalışan önceki New Jersey Valisi Chris Christie, Mueller’in iddianamenin Trump’ın Putin ile yaptığı görüşmede okunmasını ve Rusların seçimlere müdahalede bulunmalarının savunulamaz bir mesele olduğunun kanıtlanmasını istediğini söyledi.

Trump, İngiltere Başbakanı Theresa May ile düzenlediği basın toplantısında Mueller’in soruşturmasını ‘şerli büyülere’ benzetmiş, Putin ile yaptığı görüşmede seçimlere Rus müdahalesini görüşeceğini söylemişti.