Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

13 bin UNRWA çalışanından Gazze Şeridi’nde gösteri | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’nın (UNRWA) 13 bin çalışanı dün, BM yönetiminin politikalarına, çalışanların haklarını görmezden gelmesine ve Gazze Şeridi’ndeki mültecilere yönelik hizmetlerini sürekli olarak azaltmasına karşı yapılan protestoya katıldı.

Göstericiler, çalışanların ve mültecilerin hakları üzerinde pazarlık yapılmasını reddeden ve onlar için iyi bir hayat talep eden pankartlar açtılar. Hizmetlerin azaltılması ve çalışanların işten ayrılmasını, “suç” olarak kabul eden göstericiler, UNRWA’ya kendileriyle ilgili uluslararası kararları uygulama çağrısında bulundular.

“İnsanın idamına hayır ey UNRWA”

Yaklaşık 10 çalışan gösteri esnasında “idam üniforması” giyerken, üzerinde “İnsanın idamına hayır ey UNRWA… Son duvar” yazan bir pankart açtılar. Göstericiler, BM’nin gereksiz bahanelerle ajansın tasfiye edilmesine yönelik işten çıkarmaların, Filistinli mülteciler için bir idam durumu olduğunu belirttiler.

Şarku’l Avsat’a konuşan Emin el-Haccar, UNRWA yönetiminin mevcut politikalarının bir sonucu olarak kendisinin ve binlerce meslektaşının işini kaybetme korkusu içinde olduğunu söyledi.

Maaşlarını veya iş haklarını etkileyen her türlü hareketin, binlerce Filistinli aile için açıkça “idam” anlamına geleceğini ifade eden el-Haccar, UNRWA çalışanlarının bütün mülteci ailelere destek verdiğini ifade etti.

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı’ndan tepki

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı Emir el-Meshal yaptığı konuşmada, “UNRWA yönetimi tarafından çalışanların yürüyüşe katılmalarını engellemek için her türlü çabanın gösterilmesine rağmen, yürüyüş yapıldı” dedi.

Yaşananların ekonomik bir kriz değil politik bir kriz olduğunu vurgulayan Emir el-Meshal, New York, Roma ve Kahire’de düzenlenen üç konferansta destek ve finansman çağrısında bulunduklarını belirtti.

El-Meshal, Birliğin, UNRWA’nın mültecilere yönelik hizmetleri azaltmasına ve çalışanlarının güvenliğini tehlikeye atmasına karşı çıktığının altını çizdi. Taleplerinin tam olarak yerine getirilmesine kadar çalışanların UNRWA Çalışanları Birliği ile ortak hareket etmeye devam edeceklerini vurguladı.

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı, Birliğin 120’den fazla çalışanın ayrılmasından bu yana, krizin çözülmesi ve çalışanların haklarına zarar verilmemesi için arabuluculuk yaptığına dikkat çekti.

Birlik Başkanı el-Meshal, “Birlik, UNRWA yönetimine, Aralık ayının sonuna kadar krizin üstesinden gelmek için 450 bin dolar bağışta bulunmaya hazır olduğunu bildirdi. Ancak yönetim, krizi Ocak ayına devretmek için anlaşmayı bozdu ve biz de bundan dolayı yönetimle olan diyaloğumuzu askıya aldık” dedi. Birlik Başkanı UNRWA’dan gönüllü emekliliği açmasını, boş kadroları doldurmasını ve birçok çalışanın yurtdışına çıkması sonucu boş kalan görevleri kullanmasını talep ettiklerini belirtti.

UNRWA Çalışanları Birliği Başkanı, UNRWA Komiserine, sorumluluklarını yerine getirme ve ortaklık ilkesine hızlı bir şekilde müdahale etme çağrısında bulundu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da “UNRWA” krizinin için acil bir çözüm ve hızlı müdahale çağrısında bulundu.