Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

15 bin Siyonist Evanjelik, dayanışma için İsrail’i ziyaret ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Göç ve Uyum Bakanlığı, 15 binden fazla ‘Siyonizmi benimseyen Hristiyan Evanjelik’ten oluşan bir heyetin geçen pazar günü İsrail’e gelmeye başladığını açıkladı. Birçoğunun dün başlayan Sukot Bayramı gösterilerine katılmak için Kudüs’te bulunacağını belirtti.

Bakanlık, yüzlerce kişiden oluşan heyetlerin her yıl İsrail’i ziyaret ettiğini ancak söz konusu heyetin bu denli büyük olmasının nedeninin Sukot Bayramı kutlamaları ile İsrail’in kuruluşunun 70. yıldönümünün birleşmesi olduğunu açıkladı.

Ziyaret, dünyanın en büyük Hıristiyan örgütü kabul edilen Kudüs Uluslararası Hıristiyan Elçiliği tarafından düzenleniyor. Hıristiyanlığın bu radikal akımı ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede temsil ediliyor. Örgüt, Geleneksel Kudüs Yürüyüşü Merkezi’nde çok sayıda İsrail’i destekleyen etkinlik düzenledi. Yapılan açıklamalarda ziyaretin başlıca hedeflerinden birinin İsrail’le dayanışma ve İsrail ekonomisine, özelikle de Kudüs ekonomisine destek vermek olduğu belirtildi. Söz konusu desteğin İsrail ekonomisine katkısının yaklaşık 20 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Örgüt, bu ayın 27’sine kadar devam edecek olan İsrail’i destekleme çalışmalarını yürütmek üzere Kudüs’te bir stadyum kiraladı.

Evanjelik Hıristiyan akımı, 18’inci yüzyılda Avrupa’da, Protestanlık içinden doğdu. Temel inançları Hristiyanlığın kurtuluş süreci için Yahudilerin İsrail’e göç ederek bir Yahudi devleti kurmasının zorunlu olduğu yönünde.

Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin Başpiskoposu Atallah Hanna, Hıristiyan ya da kilise sözlüğünde ‘Evanjelik Hıristiyan’ veya ‘Siyonist Hıristiyan’ kavramlarının bulunmadığını ifade etti. Hana yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bunlar kesinlikle Hıristiyan değil. Hıristiyan değerleri ve daima ezilenlerin ve mazlumların tarafında olmayı tercih eden İncil ilkeleri ile ilgileri yok. Onlar Yahudilik ve Siyonizm’e daha yakın. Hıristiyanlıkla bir ilgileri yok.”

Evanjelik Hıristiyanların Siyonist projeye hizmet eden ticarethanelerden ibaret olduğunu söyleyen Hana söz konusu kesimin Hıristiyan değerlerine düşman olduklarını belirtti. Hana açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Onlar Filistin’e geldikleri zaman Kıyamet ve Doğuş kiliselerini ziyaret ederler. İşgalle dayanışma için halkımızdan gasp ettikleri topraklar üzerine kurulan yerleşimleri ziyaret ediyorlar.”