Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

1,5 milyon canlı türünün gen haritası çıkarılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra: Şarku’l Avsat

Bilim insanları, dünya üzerindeki 1,5 milyona ulaşan yaşam türünün gen haritasını çıkarmak için dün çalışmalara başladı. Bu dev projenin 10 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Yapılan açıklamalar Earth Biogenome Projesi’nin insan DNA’sının tam bir haritasını oluşturmayı hedefleyen ve 13 yıl süren İnsan Genom Projesi’nden sonra biyolojideki en büyük başarı olduğu yönünde.

Reuters’ın haberine göre, Kaliforniya Üniversitesi’nde profesör olan Earth Biogenome Projesi’nin başındaki isim Harris Lewin, projenin 4,7 milyar dolara mal olmasının beklendiğini söyyledi. Lewin, bu projenin biyoçeşitlilik ve insan topluluklarını korumaya çözümler bulmak için biyolojide yeni bir temel oluşturacağını söyledi.

Lewin Londra’da yaptığı açıklamada “Yeni keşifler, yaşam kurallarının ve evrimin nasıl gerçekleştiğini anlamak, nadir ve nesli tükenmekte olan türleri korumak, tarım ve tıp alanındaki araştırmacılara yeni imkanlar sunmak için büyük bir kaynak olacak” ifadelerini kullandı.

Harris Lewin açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Biyolojik çeşitlilikteki hızlı gerileme ve tehlike altında veya soyu tükenmiş türlerin sayısındaki artışa ilişkin göstergeler, bu projeye duyulan ihtiyacı gösteriyor. Şimdi gezegenimize yaşam endeksi koymamız gerekiyor. Bunu yapacağız. Kolay değil, zor ancak gerekli.”

Tıp araştırmaları alanında dünyanın önde gelen vakıflarından olan Wellcome Trust’ın bilim direktörü Dr. Jim Smith projeye dair şu açıklamalarda bulundu:

“Proje uluslararası düzeyde ilham verici olacak. Sağlık ve hastalık araştırmalarında modern bir çığır açacak. Enfeksiyon hastalıkları için yeni tedaviler geliştirmek ve yaşlanma karşıtı ilaçlar için doğadan faydalanacağız. Dünyadaki çeşitliliğe nefes aldırmak için yeni yollar arıyoruz.”

Şimdiye kadar sadece yaklaşık 3 bin 500 çeşit canlının gen haritası çıkarıldı. Bu rakam hedeflenenin sadece yüzde 0.2’sine denk düşüyor.