Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ikinci yıldönümü anılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıldönümü olan bugün Türkiye’de anma etkinlikleri düzenlenirken, 18 Temmuz Çarşamba günü süresi dolacak olan olağanüstü halin (OHAL) kaldırılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde, darbe girişiminin yaşandığı gece kanlı olaylara sahne olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde düzenlenecek olan yürüyüşe katılarak burada halka hitap edecek.

Erdoğan ayrıca, darbe gecesi hayatını kaybeden 250 şehit ve 2 binden fazla gazinin hatırasının yaşatılması amacıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağında bin 500 metrekarelik alana inşa edilen ‘15 Temmuz Hafıza Müzesi’nin bir bölümünü ziyaret edecek.

OHAL’in uzatılması beklenmiyor

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, 18 Temmuz gecesi mevcut OHAL süresinin sona ereceğine işaret ederek, “Çok olağanüstü durumlarda, çok olağanüstü bir tehditle karşılaşmamız durumunda OHAL mekanizması tekrar hayata geçirilebilir. Ancak şu an itibarıyla 18 Temmuz’da OHAL’in sona erdirilmesi, mevcut yasalar ve kanunlar çerçevesinde terörle mücadelenin devam ettirilmesi öngörülüyor” dedi.

20 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe koyulan OHAL kapsamında 160 binden fazla kişi gözaltına alındı. Ordu, polis, yargı, eğitim ve medya başta olmak üzere çeşitli devlet kurumlarında birçok kişi görevden uzaklaştırıldı.

Mart ayında açıklanan BM istatistiklerine göre, Gülen Hareketi’ne bağlı binlerce okul, üniversitenin yanı sıra onlarca gazete ve medya kuruluşu kapatıldı.

Ankara, yürütülen bu operasyonların devlet kurumlarına sızan Gülen Hareketi’ne bağlı unsurların temizlenmesi için gerekli olduğunu defalarca dile getirdi.

Darbe girişimine yönelik davalarda son durum

Gülen Hareketi’nin darbe girişimine yönelik açılan 289 davadan karara bağlanan 194’ünde, 1624’ü ömür boyu olmak üzere darbeci 2381 sanık hakkında hapis cezası verildi.

Bugüne kadar tamamlanan davaların 194’ünde, bin 624’ü ömür boyu hapis olmak üzere darbe girişiminde bulunan 2 bin 381 sanığa hapis cezası verildi.

Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından darbe girişimine yönelik 100 binin üzerinde soruşturma yürütülürken, karara bağlanan davalarda 734 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 31 sanık 4’er kez, 4 sanık ise 3’er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan 890’ı için müebbet hapis cezası veren mahkemeler, 757 sanık için de 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına hükmetti.

Mahkeme heyetleri, tamamlanan davalarda çok sayıda er ve rütbeli askerlerin de bulunduğu sanıkların beraatine karar verirken, darbe girişimine ilişkin 95 davada ise yargılamalar sürüyor.