Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

16 Suudi aile Barcelona’daki saldırı sonrası güvenli bölgelere gönderildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İspanya’daki Riyad Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Barcelona’da meydana gelen terör saldırısında Suudi Arabistan vatandaşlarından kaybın yaşanmadığı ve 16 Suudi ailenin olayın gerçekleştirildiği bölgeden güvenli bölgelere nakledildikleri belirtildi.

Açıklamada, Büyükelçilik görevlilerinin hızlı bir şekilde olay bölgesine yakın yerlerde bulunan Suudi Arabistan vatandaşlarına telefonla ulaştıkları, derhal polis merkezleri ve hastanelerle bağlantı kurdukları beyan edildi. Bölgenin yakınlarındaki 16 Suudi aile, kalabalıktan ve turistik mekânlardan uzaklaştırılarak güvenli yerlere, büyükelçilik araçları ve Barcelona Belediyesi’nin turistlerin tahliyesi için ücretsiz olarak tahsis ettiği araçlarla nakledildi” ifadeleri kullanıldı.

Büyükelçilik, “Vatandaşların büyük bir kısmı, olay yerinin tamamen kapatılması sonucu, La Rambla’nın turistik merkezinde bulunan otellere ulaşmalarının imkânsızlaşması sebebiyle geçici alternatif konutlara nakledildiler. Olayda herhangi bir Suudi vatandaş zarar göremedi. Vatandaşların güvenliklerinin sağlanması için gerekli tüm tedbirler alındı. Tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gereken çaba sarf ediliyor” açıklamasında bulundu.

İspanya’nın Barcelona ve Cambrils şehirlerinde, araçların insanların üzerine sürülmesi ile gerçekleştirilen terör saldırısında 14 kişi hayatını kaybetmiş onlarca kişi yaralanmıştı. DEAŞ terör örgütü Barcelona’nın en ünlü turistik meydanı olan La Ramblas meydanda gerçekleşen ilk saldırının sorumluluğunu üstlendi. Diğer olay ise, Barcelona’nın 120 km güneyinde Cambrils sahilinde bir başka aracın insanların üzerine sürülmesi sonucu meydana geldi.