Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

16 yıl geçmesine rağmen ABD’yi hâlâ etkisi altında tutan 11 Eylül saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York’un kalbinde yer alan Times Square Meydanı, dev aydınlatmalı tabelalarla ve parlayan gökdelenlerle çevrili. Tüm uluslardan turistler, dünyanın en ünlü meydanına her gün akın ediyorlar. Bugün ise meydanın dört bir tarafına polis arabaları konuşlandırmış.

Brooklyn’deki uzman fizyoterapist Su Garcia, “Bu tür yerlerde ya da tekrarlanan olayların meydana geldiği yerlerde olmayı sevmiyorum, çünkü beni yeniden korku kaplıyor” dedi.

Garcia ve onun gibi birçok kimse, ABD tarihinde yaşanmış en şiddetli saldırı olan 11 Eylül 2001 saldırılarına benzer bir saldırı yaşamaktan korkuyor. Dünya Ticaret Merkezi’nin çöküşü sırasında yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne sebep olan saldırının üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen, saldırının karanlık gölgesi hâlâ şehri sarmış vaziyette.

İki uçak, ikiz kulelere çarptığında kendisinin Brooklyn’deki okulunda olduğunu ve iki gökdelenin yanıp sonra da parçalandığını gördüğünü, metro sistemi durdurulduktan sonra o gün yüz binlerce New Yorklu gibi eve yürüyerek döndüğünü anlatan 33 yaşındaki Garcia, “Buradaydım, olup biteni görmüştüm, sonra defalarca olayın görüntülerini izlemiştim. Olanları bir daha düşünmeyi hiç istemiyorum” diyerek duygularını ifade etti.

Ama bu olay her ne zaman TV’de mevzubahis olsa, ne zaman başının üstünden geçen uçağın sesiyle irkilse ya da herhangi bir saldırı için ideal bir hedef olarak görülen Times Meydanı’nda kız kardeşini beklese, kendine hakim olamıyor ve yaşananları hatırlıyor.

‘Dünya Forumu’ olarak bilinen alan, son yıllarda yaşanan iki felakete tanıklık etti. Birincisi Mayıs 2010’da polisin, eğer ki gerçekleşseydi katliama sebep olacak olan patlayıcı maddeyle dolu bir aracı ele geçirmesi. Bir diğeri ise, zihinsel bozukluğu olan eski bir askerin, geçtiğimiz 18 Mayıs’ta arabasıyla gelip geçenlerden 23 kişiyi çiğnemesi sonucu bir turistin ölmesi.

16 yıl aradan sonra Garcia’nın hissettikleri gibi panik ataklar ve New York halkını saran yaraların etkileri hâlâ sürüyor. 11 Eylül’de ofisinden Dünya Ticaret Merkezi’nin çöküşünü gören ve yaşadıklarını bir araya toplayıp bir kitap çıkaran Charles Strozier, “New York halkı hâlâ şok içerisinde olduğunu söylemek çok abartılı ama insanlar yaşananları düşünüyorlar ve gerçek endişeleri var” dedi.

Bu korkular karşısında 38 bin kişilik polis gücü bulunan New York, 8.5 milyona ulaşan halkı korumak için bir tasarı oluşturmayı planlıyor.

New York merkezli bir güvenlik şirketinin başkanı olan Rober Strange, şehrin 2001 yılında beri, yaklaşık iki bin üyesi ve bir dizi yabancı sermaye delegeleriyle birlikte kendi terörle mücadele birimini kurduğunu ifade etti.

11 Eylül saldırılarının boyutuna tanık olmak ve kurbanların anısına kurulan anıtı görmek için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler var. Anıtı ziyaret eden 52 yaşındaki Hollandalı Monique Mol, “Bu anıtı, tüm dünyadaki saldırıların kurbanlarına yapılan bir esere benzetiyorum.Sanki kurbanlar, burada sonsuza dek yaşıyormuş gibi” dedi.