Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

1986’da Pan-American uçağını kaçıran korsanların fotoğrafları yayınlandı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 1986 yılında Pakistan’ın Karaçi şehrinde Pan-American uçağını kaçıran 4 zanlının fotoğraflarını yayınladı.

İki ABD vatandaşı da dâhil, 20 yolcu ve mürettebat, 5 Eylül 1986 yılında yaşanan söz konusu olayda hayatını kaybetti. 73 sefer sayılı Pan Am uçağı, Pakistan’ın güneyindeki büyük bir sahil kentinde yaklaşık 16 saat rehin kaldı.

Kriz, hava korsanlarının yolculara ve mürettebata ateş açmasının ardından son bulurken, uçağa baskın yapılması amacıyla bölgeye Pakistanlı bir komando ekibi çağrıldı.

Şüphelilerin, Filistin örgütü Abu Nidal’e mensup olduğu düşünülürken, zanlılar aynı zamanda, 20’den fazla ülkede saldırı yapmakla suçlanıyor. Söz konusu örgüt, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “terör örgütleri” listesinde yer alıyor. Örgütün dört üyesi olan Vedud Muhammed Hafız Türki, Cemal Said Abdul Rahim, Muhammed Abdullah Halil Rahayil ve Muhammed Ahmed Munver, FBI’ın en çok aranan teröristleri listesinde bulunuyor.

FBI’ın internet sitesinde yayınlanan bir bildiride, soruşturma bürosu laboratuvarının şüphelilerin yaşlılık hallerine ulaşmak için 2000 yılında elde edilen fotoğrafları üzerinde oynamalar yaptığı açıklandı.

Davadan sorumlu bir yetkili tarafından hazırlanan bildiride “Orijinal fotoğrafların yanında, yaşlılık hallerini gösteren fotoğrafların, anıları harekete geçireceğini veya birinin bu kişileri dışarıda dolaşırken görebileceğini umuyoruz” ifadelerine yer verildi.

O dönemde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Ödülleri programı aracılığıyla, şüphelilerin yakalanmasına yardım etmek üzere bilgi ulaştıran kişilere 5 milyon dolar ödül verileceğini açıklamıştı.

1988 yılında Pakistan’da görülen bir duruşmada, dört şahıs, beşinci hava korsanı olan Zeyd Hasan Abdullatif Safarini ile birlikte eylemi gerçekleştirdiğini kabul etmişti. Söz konusu kişiler, idam cezasına çarptırılmış, ancak daha sonra cezalarında hafiflemeye gidilerek, idam cezaları ömür boyu hapis cezasına dönüştürülmüştü. El-Safarani, 2001 yılında Pakistan’da serbest bırakıldı. Ancak FBI daha sonra Safarani’yi tekrar tutukladı. Mayıs 2004’te Washington’daki federal bir hâkim tarafından 160 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pakistan, diğer dört kişiyi de 2008 yılında cezalarını iptal ederek serbest bıraktı. 2010 yılında bazı raporlar, Abdul Rahim’in Kuzey Veziristan’da ABD yapımı insansız bir hava aracı tarafından öldürüldüğünü açıkladı.