Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2 bin 400 Katarlı hacıyı alacak kampların hazırlıkları tamamlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke’deki Jamarat köprüsüne giden yolda bulanan Hat sokağında Güney Asya Vakfına bağlı, Katar kampları bulunuyor. Katarlı hacıların kabulü için bütün hazırlıklar tamamlandı. Kamptaki lüks ekipmanlar organizatörler ve denetleyiciler tarafından seçildi.

Kaynakların Şarku’l-Avsat’a aktardıkları bilgilere göre, 2016 yılında hacı olan bin 200 Katarlı’dan sonra, bu yıl 2 bin 400 Katarlı hacı olacak. Kaynaklar, Katarlı hacılara ait kampta, yüksek sıcaklıklar sebebiyle acil müdahale için 140 adet saha hizmet ofisi bulunuyor. Katarlı hacılar; Arafat, Müzdelife ve Mina’da yanmaz çadırlarda konaklayacaklar. Katarlı hacılar, ulaşım ve diğer konaklama hizmetleri için Bahreynli ve BAE’li hacılar gibi Güney Asya Vakfı’nı seçtiler.

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, önceki hac mevsiminden hemen sonra hazırlıklara başlamıştı. Asfaltlama işlemlerinin yanı sıra hazırlanan çadırlara klimalar yerleştirildi.

Geçen seneye oranlar Cidde’ye gelen hacı sayısı yüzde 7.6 artarak 95 bine ulaştı.

Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda kurulan hac ve umre ziyaretçilerin hızlı bir şekilde işlem yapabilecekleri alanlar saatte 3 bin 800 kişiyi ağırlayabiliyor. Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, ‘Hac barış mesajıdır’ sloganın altındaki onuncu hac mevsiminde, bugün Mekke’de ‘Hac ibadeti ve uygar davranış’ kampanyası başlattı. Kampanyanın beş aşaması sayesinde, kutsal topraklarda şeref statüsüne farkındalık oluşturmayı amaçlanmakta. Bu aşamaların ilki İslam’da temel olan barışı teşvik etmeyi amaçlıyor.