Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2 İsrailli Bakan S-300’leri imha etmekle tehdit etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv: Şarku’l Avsat

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Suriye topraklarındaki İran’ın durumunu görüşürken, 2 İsrailli Bakan yaptıkları açıklamada, İsrail savaş uçaklarının hedef alınması durumunda Suriye’deki S-300 hava savunma sistemlerinin yok edileceğini söyledi.

Hükümet Güvenlik ve Siyasi İşler Bakanlığı Güvenlik Konseyi üyesi ve İsrail İç Güvenlik Bakanı Gilad Erdan, S-300’lerin İsrail’in güvenliğini tehdit etmesi durumunda, İsrail’in karşılık vermekte tereddüt etmeyeceğini ve bu füzeleri yok edebilecek güce sahip olduğunu söyledi. Polislerle bir araya gelen Erdan burada yaptığı konuşmada, Suriyeli ya da İranlı hedeflerin kendilerine karşı hareket etmeye karar vermesi durumunda tamamen yok edileceklerini söyledi.

İsrail Kudüs İlişkileri ve Miras Bakanı Ze’ev Elkin’de Gilad Erdan gibi Şam’a teslim edilen Rus S-300 füze savunma sistemlerini hedef alma tehdidinde bulundu. Elkin, “Suriye S-300’leri İsrailli sivilleri hedef almak için kullanması durumunda yıkıcı sonuçlarla karşılaşacak. S-300 sistemlerinin Suriye’de konuşlandırılmasının ciddi bir hata olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz hafta yapılan Kudüs Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyların sadece yüzde 20’sini kazanan Elkin’in, gündeme gelmek için Suriye konusunu seçtiği ifade edildi. Bölgedeki kaynaklar Elkin’in Netanyahu’ya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı her toplantıda eşlik ettiğini söylerken Elkin, “Suriye ordusu aldıkları askeri teçhizatı her zaman uygun bir şekilde kullanmaz. Bu teçhizatı, sivil uçakları hedef alarak kötüye kullanabilir. Ayrıca 20 Eylül’de düşürdükleri Rus uçağını da sivil uçak olarak biliyorlardı. Ancak, Suriyeliler, İsrail hava sahasında bir İsrail askeri veya sivil uçağını düşürmek için bu roketleri kullanması yahut bu füzelerin yanlışlıkla ateşlenmesi ciddi sonuçlara neden olacaktır. Bu neden biz, S-300’lerin Suriyelilere verilmesinin bölgede kaosa neden olabileceğini söylüyoruz. Bu durumda İsrail’in füze sistemlerini hedef almaktan başka alternatifi yok. İsrail artık topraklarını veya uçaklarını hedef alan saldırılara uluslararası protestolar yoluyla cevap vermeyi değil, kendini korumak ve saldırıları kesin bir şekilde sonlandırmak için askeri güçlerini kullanmayı seçiyor. İsrail topraklarını ya da uçaklarını füzeyle hedef alan sistemleri bombalayacak. Umarım orada Rus ordusu bulunmaz” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth’a yaptığı açıklamada, “Rusların Suriye’ye teslim ettikleri savunma silahlarını bize karşı kullanması bizim için önemli. Eğer uçaklarımızı hedef alırsa onları yok edeceğiz. Biz Suriye’nin içişlerine müdahale etmeyiz ancak İsrail’i hedef alan silah sistemlerinin kullanılmasına izin veremeyiz. Bizi hedef alırlarsa, karşılığını alacaklar. Bu S-300 ya da S-700 olsun fark etmez” dedi. Suriye’deki S-300 sistemlerinin İsrail’in hareketlerini kısıtlamayacağını söyleyen Liberman “Vatandaşlarımızın güvenliği ve bizim güvenliğimizden daha önemli bir şey yok. Güvenliğimiz söz konusu olduğunda tüm gayretimizle çalışıyoruz” dedi.

Öte yandan Netanyahu, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Netanyahu’nun ofisinden toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, görüşmede Suriye’deki gelişmeler ve İran’ın saldırganlığını önlemek için gösterilecek çabaların ele alındığı bildirildi. Netanyahu’nun Suriye’deki çabaları nedeniyle Jeffrey’e ve ABD Başkanı Donald Trump’a yürürlüğe giren İran yaptırımlarından dolayı teşekkürlerini ilettiği belirtildi.