Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2 milyondan fazla hacı adayı Mescid-i Haram’da Cuma namazı kıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mekke: Şarku’l Avsat / Medine Ahmed en- Nehari

Hac Komitesi Başkan Yardımcısı ve Mekke Valisi Vekili Prens Abdullah bin Bender bin Abdulaziz, hacı adaylarının ibadetlerini sorunsuz şekilde yerine getirebilmesi için yapılan hazırlıklar kapsamında denetlemelerde bulundu.

Prens Abdullah bin Bender’in denetim gezisi, Hz. Aişe Camii, Kamu’l Vebr’deki Kızılay Merkezi, Hac İşleri Komitesi, Eşyab su tankeri dolum istasyonu, Kral Abdullah Zemzem Projesi ve Mescid-i Haram’daki tesislerini kapsadı.

Öte yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Zilkade ayının başlangıcından Zilhicce ayının 4’üne kadar Mekke ve Medine’deki hacılara 181 kalp kateterizasyonu ve 10 açık kalp ameliyatı yapıldığını açıkladı.

Ayrıca aynı dönemde bin 49 böbrek kan transfüzyonu ve 143 göz ameliyatı yaptığını ifade etti. Mekke ve Medine’deki hastanelerde acil servislerden de 264 bin 448 hacıya hizmet verdiklerini belirtti.

Arafat’ta bir acil müdahale merkezi oluşturulduğu da bildirildi. Hac ve Umre Bakanlığı, hacı adaylarına 24 saat daha iyi hizmet vermek için 8003404444 numaralı telefonu tahsis ettiğini açıkladı. Hacı adayları bu numarayı arayarak memnuniyet ve şikayetlerini dile getirebiliyor.

Hac ibadetini yapmak için Mekke’de bulunan yüz binlerce hacı adayı, Kurban Bayramı öncesi son cuma namazını Kabe’de kıldı.

Hacı adayları Arafat’a çıkmadan önce Kabe’ye yakın bir yerde namaz kılmak için Mescid-i Haram’ın yolunu tuttu.

Yoğunluk nedeniyle binlerce hacı adayı namazını Kabe çevresindeki cadde ve sokak aralarında kılmak zorunda kaldı. Cuma namazı çıkışı ise yoğunluk nedeniyle trafik kilitlendi.

Kabe imamı, cuma hutbesinde, hac ibadetinin öneminden bahsederek, yılın en mübarek aylarında en kutsal ibadetin yapıldığını söyledi.

Hac ibadetinin dünyevi ve uhrevi faydalarına değinen Kabe imamı, ibadetin yapılması sırasında Hz. Muhammed’in uygulamalarının takip edilmesi gerektiğini de kaydetti.

Mekke’den 2 bin 975 otobüsle Mescid-i Haram’a taşınan hacı adayları 95 bin 759 gruba ayrıldı. Bu en büyük gruplandırma olarak kabul ediliyor.