Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2 milyondan fazla Müslüman hacca başlıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünyanın her yerinden iki milyondan fazla Müslüman, çarşamba günü hac farizasını yerine getirmek için kavurucu sıcağın altında Mekke-i Mükerreme’ye gelmeye başladı.

Çarşamba sabahı Mekke’deki hacılar haccın ilk günü olan Terviye gününü geçirmek üzere Mina’ya doğru yola çıkmaya hazırlandı. Mina, Mescid-i Haram’ın birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Suudi Arabistan hükümeti dün, bu yıl iki milyondan fazla Müslümanın hac farizasını eda edeceğini açıkladı.

Hacılar için Mina kurulan çadır kent dünyanın en büyüğü kabul edilmekte. Suudi Arabistan tarafından kurulan çadır kent, 2.5 milyon metrekare alanda 2.6 milyon hacı ağırlayabiliyor.

Öte yandan, Suudi Arabistan Kızılay’ı, Terviye gününü geçirmek üzere Mina’ya gidecek hacıların karşılanması için hazırlıklarını tamamladı. Söz konusu hazırlıklar çerçevesinde, tıbbi malzemeler ve uzman kadrolarla donatılmış, içinde 505 sağlık personelinin, 14 doktor ve 10 uzmanın çalıştığı 36 sağlık merkezinin yanı sıra, 205 acil yardım ekibi, bunları destekleyen 14 ilk yardım ekibi, en iyi tıbbi ekipmanlara sahip ve uluslararası standartlara uygun olan modern bir ambulans filosu bulunuyor.

Mekke kaldırımlarından

Mekke kaldırımlarında, her yaştan ve ırktan hacıları eşyalarıyla birlikte kendilerini Mina’ya götürecek otobüsleri beklemekteler, diğerleri ise Kâbe’i yedişer kez tavaf ediyorlar.

30 yaşındaki Suudi Arabistanlı Nur, hızlı bir şekilde yürürken, “Mina’ya gitmeden önce tavafımı tamamlamak zorundayım” dedi.

Risvana ise, harem bölgesinde kollarında hac farizasında ona eşlik edecek altı aylık bebeğiyle bir sandalyede otururken daha sakin görünüyor. Genç anne, çantasına asılı olan su şişesine işaret ederek, “Onun için her şeyi hazırladım” dedi.

Öte yandan, Benin’den gelen ve 22. Haccını yapacak olan 53 yaşındaki Tigani Traore yaptığı açıklamada, “Her defasında daha önce hiç yaşamadığım duyguları hissediyorum. Hac organizasyonun her yıl daha da iyileştirilmekte. Mesela bugün, soğutulmuş çadırlarda kalıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Mescid-i Haram’da, havanın sıcaklığını kırmak için su püskürten vantilatörler bulunmakta.

Müslümanlardan bazıları, başlarını küçük bir seccade veya küçük bir şemsiye ile koruyarak tavaf etmeyi tercih ederken, bazıları ise, ağaç veya köprü gölgeleri altında namaz vaktini beklemekteler.

Çoğunlukla Asya ülkelerinden gelen işçi ve gönüllü grubu saat başı alanı temizlemekte.

Geçtiğimiz yıl hacca gelemeyen İranlı hacılar, bu yıl hac farizalarını yeri getirmek için Mekke’ye geldiler.

Hacıların güvenliği

Suudi İçişleri Bakanlığı sözcüsü Binbaşı General Mansur el-Türki, Krallığın hacıların güvenliğini sağlamayı öncelediğini belirtti.

Dünyadaki en büyük dini toplanmalardan biri olarak kabul edilen hac farizası, DEAŞ terör örgütünün Suriye ve Irak’ta önemli bölgeleri kaybetmesinin gölgesinde, Ortadoğu ve Avrupa’daki hedeflerine saldırmaya devam etmesine rağmen yerine getirilmekte.

Hayatın Rüyası

Kâbe’den sadece birkaç adım uzaklıkta olan Fethiyyetü Taha’da bu mukaddes mekanda Müslümanlar ile birlikte olmaktan duyduğu sevinci gizlemiyor. 67 yaşında olan Taha, bir tekerlekli sandalyede otururken şöyle dedi, “Dört yıldır hac farizamı yerine getirmeyi hayal ediyordum.”

Hacılar bugünü Mina’da namaz ve dinlenme ile geçirecekler ve sonrasında Kurban Bayramı arefesinde perşembe günü vakfe yapmak üzere Arafat Dağı’na götürülecekler.

Hacıların birçoğu perşembe sabahı Arafat’a çıkmak için geceyi Mina’da geçirecekler.

İbadetlerin başlangıç arefesinde, Mescid-i Haram’ın revakları ve bitişik koridorları misk kokuları ve renkli ve beyaz giysili hacılarla doldu.