Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2 milyonu aşkın hacı adayı Arafat’ta Vakfe’ye çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hac vazifesini yerine getirmek üzere Mekke’ye gelen hacı adayları, Allah’tan af ve mağfiret dualarıyla Arafat dağında Vakfe’ye durmak üzere dağa çıkmaya başladı.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen ve aynı elbiseleri ve aynı imanı kuşanan hacı adayları, ırk ve dil ayrımı olmaksızın Allah’a dua ediyor. Öğle ve ikindi namazlarını kısaltarak kılacak olan hacılar, geceyi Arafat’ta dua ve istiğfarla geçirdikten sonra hac tavaflarını yapacak.

Arafat Vakfesi, hac ibadetinin harem dışında gerçekleştirilen tek rüknü olarak biliniyor. Mekke’nin doğusunda 22 kilometrelik mesafede bulunan ve 300 metre çapındaki Arafat dağında yerine getirilen Vakfe ibadeti, hacıların dağın üzerinde Allah’a dua etmeleriyle yerine getiriliyor. Dağda, hac dönemi dışında herhangi bir iskan ve barınak bulundurulmuyor.

Arafat Dağı’na çıkan hacıları organize etmek için görevlendirilen güvenlik görevlileri de hacıları yönlendiriyor.

Hacılar için gerekli bütün hizmetleri ciddiyetle yerine getiren Suudi Arabistan hükümetince görevlendirilen birimler, Arafat Dağı’nda, ilk yardım ve sağlık hizmetlerinin yanı sıra, hacıların ihtiyaç duyacağı her şeyi hazırlayarak, Allah’ın evini ziyaret edenlerin hac vazifelerini yerine getirmesini bekliyor.