Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

200 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da toplandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinliler her Cuma olduğu gibi dün de Gazze Şeridi’nin doğusunda ve kuzeyinde bulunan çeşitli noktalarda toplandı. Batı Şeria’da sınırlı sayıda kişi toplanırken, yaklaşık 200 bin Filistinli Ramazan ayının ikinci Cuma namazı dolayısıyla Mescid-i Aksa’da bir araya geldi.

“Cuma, kuşatmaya rağmen devam ediyor” sloganı ile yapılan gösterilerde, İsrail işgal güçleri göstericilere ateş açarak gaz bombası fırlattı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, 25 Filistinlinin işgal güçlerinin kullandığı gerçek mermi ve gaz bombaları ile yaralandığını duyurdu. Tıbbi kaynaklarsa 14 Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, göstericiler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda 23 yaşındaki Ahmed Gatuş, 21 yaşındaki Muhenned Ebu Tahun ve 24 yaşındaki Yasir Habib’in hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık, 30 Mart Toprak Günü’nde başlayan protesto yürüyüşlerinden bu yana İsrail güçleri ile patlak veren çatışmalarda yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısının 115’e yükseldiğini belirtti.

Öte yandan İsrailli yetkililerin, göstericilerden Ebu Tahun’un naaşını herhangi bir koordinasyon olmadığı gerekçesiyle el-Halil’den Gazze’ye göndermeyi engellediği belirtildi. Filistin Sivil İşler Kurumu ise Tahun’un naaşının Gazze’ye ulaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Hamas liderleri göstericilerle iftar yaptı

Önceki haftalara kıyasla dünkü gösterilere katılan Filistinli sayısında düşüş yaşandığı gözlendi. Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ve Hamas’ın Gazze’deki Büro Başkanı Yahya el-Senvar başta olmak üzere hareketin liderleri, sınır bölgelerine giderek geçtiğimiz Cuma olduğu gibi dün de göstericilerle birlikte iftar yaptı.

Göstericiler, sınırın çeşitli noktalarından Gazze Şeridi’ndeki yerleşim yerlerine Filistin bayrağı taşıyan yanan balon ve uçurtma göndererek araç lastiklerini ateşe verdi. Eylem İsrail’de ortak kullanılan yerleşim yerleri kibutzlarda yangınlara neden olurken, işgal kuvvetlerine ait itfaiye ekipleri yangınları söndürmeye çalıştı.

Batı Şeria da Ayrım Duvarı yakınlarında ufak çaplı yürüyüşlere tanık oldu. Kalkaliyye beldesindeki Kafr Kaddum köyünde her hafta düzenlenen barışçıl gösterilere müdahalede bulunan işgal güçleri, Filistinli bir genci plastik mermi ile başından vurarak yaraladı. Bölgedeki halk direnişini koordinatörü Murad Şuteyvi, yürüyüşün başlamasının ardından işgal güçlerinin köye baskın yaptığını ve çatışmalarda bir gencin yaralandığını açıkladı. Aktarılana göre işgalciler, çatışma sırasında plastik mermi, göz yaşartıcı bomba ve ses bombası kullandı.

Diğer yandan İsrailli güçlerin Kalkaliyye’de 4 Filistinliyi göz altına aldığı ve Cenin’in güneybatısındaki bir mahalleye baskın yaparak birçok evi yıktığı belirtildi. İsrail ordusu, operasyonlar kapsamında dün sabahın erken saatlerinde de birçok bölgeye baskın düzenledi.

İsrail polisi, kontrol noktaları başta olmak üzere Batı Şeria genelinde güvenlik seviyesini arttırdığını, meydana gelebilecek çatışmalar dolayısıyla güvenlik önlemlerini sıkılaştırdığını duyurdu.

‘’Ne pahasına olursa olsun Hamas’a engel olacağız’’

Öte yandan İsrail Eğitim Bakanı ve Yahudi Evi partisi lideri Naftali Bennett, ülkesinin ‘her ne pahasına olursa olsun Hamas’ın askeri açıdan güçlenmesini engelleyeceğini’ açıkladı.

Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşkelerini gezen Bennett, “İsrail’in stratejik politikası, düşmanın güç dengesini değiştirmesini engellemektir, bu durum Hamas için de geçerlidir” dedi. Bennett ayrıca, “Hamas’ın, Gazze halkının geçimiyle ilgilenmek yerine askeri açıdan güçlenmek için yüz milyonlarca dolar harcadığını düşünüyoruz. Tünelleri ve silah depolarını yok ederek, bizi tehdit edecek güce ulaşmalarına engel olmaya çalışıyoruz’’ şeklinde konuştu.