Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

2011’den bu yana Mısır’da yaşanan kilise saldırıları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın başkenti Kahire’nin güneyindeki Helvan’da bir Kıpti kilisesine düzenlenen silahlı saldırıda en az 10 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Polis, saldırganlardan birini öldürdü, diğerini ise gözaltına aldı.

2011 yılından bu yana Mısır, kilise saldırıları ile karşı karşıya kalıyor.

İşte 2011 yılından günümüze Mısır’daki kiliselere yapılan saldırılar;

1 Ocak 2011

Noel arifesi öncesinde düzenlenen ayine katılmak üzere yüzlerce kişinin toplandığı İskenderiye kentindeki Azizler Kilisesi önünde düzenlenen intihar saldırısında 23 kişi öldü, 100’den fazla kişi de yaralandı.

16 Ağustos 2013

Kahire ve Giza’da Muhammed Mursi’yi destekleyenlerin düzenlediği mitinglerin güvenlik güçleri tarafından dağıtılmasından iki gün sonra, Mısır’ın birçok yerinde onlarca kilise ve Hrıstiyanlara ait mekanlar yakıldı ve tahrip edildi.

6 Ocak 2015

Mısır’ın Minya kentinde, Hristiyanların Noel’i kutladıkları kiliseye düzenlenen saldırıda kiliseyi korumakla görevli 2 polis öldürüldü.

9 Nisan 2016

Mısır’ın başkenti Kahire’nin kuzeyindeki Tanta kentinde yer alan Aziz George Kilisesi’nde meydana gelen iki saldırıda 45 kişi öldü ve 112 kişi yaralandı.

11 Aralık 2016

Abbasiye’de bulunan Kıpti-Ortodoks Aziz Mark Katedrali’nde DEAŞ terör örgütüne ait bir militan tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında 28 kişi öldü.

29 Aralık 2017 (Bugün)

Kahire’nin güneyindeki Helvan’da bir Kıpti kilisesine düzenlenen silahlı saldırıda en az 10 kişi hayatını kaybetti.

MISIR’DA KİLİSEYE SALDIRI: 10 ÖLÜ