Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tartışmalı bölge Kerkük’te gerilim artmaya devam ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak‘ın Kuzeyin’deki Kerkük şehri, Bağdat ve Kürt Bölgesel Yönetimi arasında gerilime neden oluyor. Bir yanda Kürt Peşmerge güçleri, diğer yandan Haşdi Şabi ve Irak kuvvetleri, herhangi bir saldırıya karşı teyakkuzda.

Rudaw’ın verdiği bilgilere göre Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, bu Kerkük’teki Kürdistan Yurtseverler Birliği liderliğine Haydar İbadi ve Haşdİ Şabi’nin 6 talebini iletti. Haşdi Şabi’nin Peşmerge güçlerinden elindeki tüm DEAŞ militanlarının kendilerine teslim edilmesini ve Irak ordusunun da DEAŞ öncesinde konuşlandığı yerlere geri dönmelerini talep ettiği belirtildi. Ayrıca hava alanlarını Keyvan (K1) Askeri Üssü’nü ve tüm benzin kuyularının ele geçirilmesini ve Kerkük valisinin görevden alınmasını istedi.

Ancak bu haberler kısa süre içinde Irak Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi tarafından yalanlandı. Fuad Masum’un zirvede Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) veya Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne yönelik herhangi bir talep iletmediği bildirildi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de görüşmede mevcut kriz, halka yönelik tehditler ve diyalog sürecine dönülmesi başlıklarının gündeme geldiğini belirtti.

Peşmerge güçleri Tazehurmatu’ya çekildi

Peşmerge Güçleri Genel Sekreter Yardımcısı Binbaşı Karaman Kemal Ömer, Şark’ul Awsat’a yaptığı açıklamada Peşmerge güçlerinin Irak askerleriyle herhangi bir çatışmaya girmekten sakındığını, bu sebeple kuvvetlerinin birkaç kilometre ötedeki 2. sınır hattı onan Tazehurmatu’ya çekildiklerini söyledi.

Ömer ayrıca savaşçıların Kerkük’ü ve Kürt halkını korumak için hazırlıklı olmaya davet edildiğini belirtti.

Bölgeden gelen haberler şehirde mağazaların kapandığı ve birçok insanın benzin tedarik etmek için istasyonlarda kuyruk oluşturduğu yönünde. Halkın her türlü duruma hazırlıklı olabilmek için silah taşıdığı ifade ediliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube