Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat'dan Erbil'deki bankalara bir hafta süre - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Merkez Bankası, Iraklı bankalara, IKBY’deki şubelerini bir hafta içinde kapatmalarını, aksi takdirde ceza kesileceğini bildirdi.

Irak Merkez Bankası’ndan bankalara dün gönderilen resmi yazıda, parlamentonun 12 Ekim 2017 tarihli 58 sayılı, ‘Kürt Bölgesi’nde şubeleri bulunan bankalara döviz satılmaması’ kararı dayanak gösterilerek, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi dâhilinde şubeleri bulunan bankalara bir hafta içinde söz konusu şubelerini belirsiz bir tarihe kadar kapatmaları uyarısında bulundu.

IKBY’de 63 şube var

Merkez Bankası istatistiklerine göre, bölgede dolar ve yabancı para birimi ile uğraşan 63 şube var ve bu şubelerin bir hafta mühletten sonra para transferi veya yabancı para cinsinden işlem yapma hakkı yok.

Erbil’deki Selahaddin Üniversitesi Ekonomi Profesörü İdris Ramazan, Bağdat’ın kararını şöyle değerlendirdi, “Karar, bölgedeki pazarlarda büyük soruna neden olacak. IKBY’deki ticaret dolara bağlı olduğundan, bölgedeki dolar sıkıntısı, fiyatları önemli ölçüde yükseltecek.

Bağdat, 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumundan sonra, Erbil ve Süleymaniye havaalanlarının uluslararası uçuşlara kapatılması gibi IKBY’ne karşı bir dizi yaptırım önlemi almıştı. Irak Kuvvetleri ve Haşdi Şabi, 2014’ten bu yana Peşmerge kontrolü altındaki tartışmalı alanların çoğunu kontrol altına almışlardı.

Irak hükümeti, İran ve Türkiye sınırına birliklerinin konuşlandırılmasını ve iki ülke arasındaki sınır kapısının kontrolünün kendilerine verilmesini talep etmişti.

“Diyalog talebini destekliyoruz”

Türkmen Reform ve İlerleme Partisi Başkanı Muna Kahveci Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bağdat’la diyalog konusunda IKBY hükümetinin adımlarını destekliyoruz. IKBY, müzakereleri başlatmak için girişimini Bağdat’a teklif sundu. İki taraf arasındaki diyalogun başlamasıyla, aralarındaki tüm sorunların çözülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube