Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Pentagon, Afrika’da teröre karşı operasyonlarını artırıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün yaptığı açıklamada, Afrika’da yürütülen terör operasyonlarının yoğunluğunun artırılacağı belirtildi. Geçtiğimiz ay, Nijer’de 4 ABD askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırı hakkında yürütülen soruşturma sonuçlarının yılbaşında açıklanacağı ilan edildi.

Washington Post Gazetesi’nde, dün yayınlanan haberde, ABD Kongresi tarafından kabul edilen yasa tasarısına göre, ABD Afrika Komutanlığı’na (AFRICOM) ek kuvvet gönderileceği ifade edildi. Yasanın, Nijer’deki saldırı nedeniyle çıkarıldığı vurgulandı.

Öte yandan, ABD Genelkurmay Başkanı General Josef Danford, geçtiğimiz hafta, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Nijer’deki saldırının tam bir muamma olduğunu söyledi. Operasyonu düzenleyen askeri birlik ile AFRICOM, Pentagon ve Beyaz Saray arasında tam bir koordinasyon sağlanamadığını dile getirdi.

Bu gelişmeler yaşanırken, CNN televizyonu tarafından yayınlanan bir haberde, Nijer’deki saldırının gerçekleştiği köyün sakinlerinin, ABD askerlerine ‘ihanet’ ettiği ve teröristlere bilgi verdiği iddia edildi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Nijer’de öldürülen askerlerle alakalı durumun ABD Kongresi tarafından sıcağı sıcağına takip edildiğini bildirerek, dünyada teröre karşı verilen savaşın Afrika’da yoğunlaşacağını vurguladı.

AFP ise, geçtiğimiz hafta meydana gelen saldırı hakkında detayları paylaştığı haberinde, saldırının gerçekleştiği haftada, benzer iki saldırının daha meydana geldiğini, söz konusu saldırıların birinde Nijer ordusu ile teröristler arasında yaşanan çatışma neticesinde 12 Nijer askerinin öldüğünü bildirdi. Saldırının, Nijer’in Başkenti Niami’nin 200 kilometre güneybatısındaki Mali sınırına yakın bir bölgede meydana geldiğini kaydetti. AFP’de yer alan haberde, saldırıdan 3 gün sonra, aynı bölgede, teröristler tarafından kurulan bir tuzakla 4 ABD askerinin öldürüldüğü aktarıldı.

Nijer İçişleri Bakanı Muhammed Bazum, AFP’deki haberde yer alan açıklamasında, 12 Nijer askerinin teröristlerle arasında geçen çatışmada öldürüldüğünü doğruladı. Haberde verilen bilgilere göre, ayrıca, Nijer Parlamentosu, saldırılardan sonra ülkedeki olağanüstü hal durumunun ‘Terör tehdidinin sürmesi’ gerekçesiyle 3 ay daha uzatılmasına dair karar aldı.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Niami Ofisi tarafından, konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, 2016 yılının Şubat ayında, Nijer’in Teylabeyri bölgesinde, 46 terör saldırısını kayıt altına aldığını bildirdi. Nijer Dışişleri Bakanı Abdulla Diop ise, geçtiğimiz hafta, BM Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, 4 ABD askerinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan sonra uluslararası güçlerin sahil bölgesinde cihatçılara karşı kapsamlı bir operasyon başlatmasının zorunluluk haline geldiğini ifade etmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube