Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘2017’de mülteci sayısı 2 milyonu aştı’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, bu yıl savaştan veya zulümden kaçan mülteci sayısının 2 milyona yükseldiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Yürütme Kurulu, konuya ilişkin Cenevre’de bir haftalık toplantı düzenledi. Grandi, düzenlenen toplantı sırasında, ‘2017’de 2 milyondan fazla kişinin ülkesinden kaçtığını’ ifade etti.

Grandi, zulümden kaçan mültecilerden 650 bin kişinin Güney Sudan’dan, 500 bin kişinin ise Bangladeş’e yerleşen Arakanlılardan oluştuğunu ifade etti.

Grandi, yaptığı açıklamaya ayrıca şunları da ekledi, “Genellikle hastalık, travma ve açlıktan mustariptirler. Çoğunun acil korunmaya ihtiyacı var. Çocuklar ailelerinden ayrılıyor. Kadınlar, gençler, erkekler ve çocuklar cinsel istismara maruz kalıyor.”

Geçtiğimiz yılın sonunda, 17.2 milyon göçmen BM’nin vesayeti altına alınmıştı. Fakat bazıları, geri döndü. Bazılarının yeniden iadesi gerçekleştirildi. Konuyla ilgili revize edilmiş bir istatistik yok.

Mülteci sorununun giderek iç siyasette kullanıldığına dair endişelerini de dile getiren Gandi, “Uluslararası işbirliğinin yerini parçalanmış kanun aldı, kendi geçmişinde misafirperverliği ile övünen ülkelerde bile durum böyle” açıklamasında bulundu.

Grandi, yabancı düşmanlığının arttığına da işaret ederek, “Sınırların kapatılması, geçişlerin ve iltica prosedürlerinin kısıtlanması ve korkunç koşullarda sınırsız gözaltı, maalesef artmış durumda. Avrupa, ABD ve Avustralya’daki sanayileşmiş ülkeler de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde koruma ikliminin bozulduğunu gördük” dedi.