Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ve Sudan gerginliği sona eriyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır-Sudan Dışişleri Bakanları ve İstihbarat Başkanları Kahire’de bir araya geldi. Dörtlü toplantıda taraflar, iki ülke arasındaki gerginliğin sona ermesi ve endişelerin giderilmesi hedefiyle önümüzdeki birkaç gün içinde yürürlüğe konacak bir uygulama paketi üzerinde mutabık kaldı.

Toplantıda ele alınan en önemli gündem maddeleri arasında medya önünde polemik yapılmasını engelleme, güvenlik ve askeri işbirliğini geliştirme konuları vardı. Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur ise yaptığı açıklamada, Sevakin Adası’nda askeri bir üssün kurulacağı iddialarını reddetti. Gandur ayrıca, Sudan büyükelçisinin Kahire’ye “çok yakın” bir zamanda döneceğini açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Sudanlı mevkidaşı Gandur ile bir basın açıklaması düzenleyerek, “Dörtlü toplantı, yanlış anlaşılmaların giderilmesine yardımcı birçok gelişme sağladı” ifadelerini kullandı. Bakan, herhangi bir yavaşlığın ortadan kaldırılması ve Kahire-Hartum arasındaki ortak işbirliğini geliştirme yolları üzerinde durulduğunu aktardı.

Kahire ve Hartum arasında ortak bir çıkarın olduğunu belirten Bakan, toplantıda Mısır ve Sudan halklarının isteklerini gerçekleştirmek üzere iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme yollarının ele alındığını vurguladı. Mısırlı Bakan ayrıca, bölgesel durumlara ve ortak öneme sahip konulara dair gelişmeleri görüşmek üzere periyodik olarak toplantı düzenlenmesine karar verdiklerini kaydetti. Toplantıda medyanın rolüne dair istişarelerde bulunduklarını da söyleyen Şükri, iki halkın da medya tarafından suiistimal edilmesini reddederek, iki kardeş ülkenin arasındaki bağlara zarar verilmemesi gerektiğini vurguladı. Bakan ayrıca, Mısır ve Sudan arasındaki işbirliğini güçlendirmek için iki ülkenin liderlerine bir öneride bulunulacağına dikkati çekti.
Dışişleri Bakanı Şükri aynı şekilde, Mısır ve Sudan medyasına objektif olma ve iki kardeş halkın ve liderlerinin adını kötüye kullanmama çağrısı yaptı.
Öte yandan Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Gandur ise, Mısır ve Sudan arasında tüm meselelere dair istişare gerçekleştiğini, iki ülke arasındaki ortak ilişkilerin güçlendirilmesi için anlaşmaya varıldığını belirtti. Bakan, askıdaki sorunları çözmek için bir mekanizmanın ortaya konulduğunu ifade ederek, Mısır ve Sudan arasındaki ilişkilerin özel bir değere sahip olduğunu vurguladı.

Sudan: Türkiye ile Sevakin’i görüşmedik

Sudanlı Bakan, “Türkiye ile Sevakin Adası’nda ya da Sudan’ın herhangi bir bölgesinde askeri bir üs ya da askeri işbirliğine dair herhangi bir görüşme olmamıştır. Mısır medyasında yer alan bu bilgilerin düzeltilmesini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bölgede toplam 400 hanenin bulunduğunu ve Sudanlılar dışında kimsenin yaşamadığını söyleyen Bakan Gandur, “Sayın Türkiye Cumhurbaşkanı, bölgenin ortak turizme fayda sağlaması amacıyla restoresini ve karşılıklı menfaatler için turistik bir ada olarak kullanılabileceğini gündeme getirdi” dedi.
Gandur, Mısırlı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir ışık noktası olduğunu kaydetti. Ayrıca Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Sudan Devlet Başkanı el-Beşir’in direktiflerinin açık olduğuna ve liderliklerin, yapılan tüm çalışmalarda iki ülkedeki mevcut sorunları çözmek ve Mısır- Sudan arasındaki ilişkiyi ilerletmek için çalıştığına dikkati çekti.

Sudan Dışişleri Bakanı Gandur ayrıca, Nil Vadisi’ndeki herhangi bir vatandaşa sunulabilecek her türlü konuyu tartıştıklarını da söyledi. Gidişatı düzeltmek için çalışan iki ülke arasındaki siyasi, güvenlik ve askeri komiteler hakkında istişarelerde bulunduklarını kaydetti.

Sudan Dışişleri Bakanı, Etiyopya’nın Nil suları üzerine inşa etmekte olduğu Hedasi (Nahda) Barajı’na da değindi. Bu bağlamda Gandur, Hedasi Barajı’na dair Etiyopya, Sudan ve Mısır dışişleri ve sulama bakanlarının katılacağı üçlü bir toplantının düzenleneceğini açıkladı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlarının yanı sıra toplantıya Sudan Güvenlik ve İstihbarat Birimi Başkanı Muhammed Atta el-Mevla Abbas ve Mısır Genel İstihbarat Birimi Başkanı Abbas Kemal de katıldı. Toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, toplantıda iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ilişkilerin devamlılığının, iç meselelere saygının, iki ülkenin ulusal güvenliğini sağlamak için ortak çalışmaların, ikili işbirliğinin ve koordinasyonun en üst düzeye çıkarma yollarının görüşüldüğü belirtildi.

Bildiride, konsolosluk ve ticaret komiteleri, Nil Suları için Ortak Teknik Heyeti ve dışişleri bakanları seviyesindeki siyasi istişare mekanizmaları da dahil, iki ülke arasındaki çeşitli ortak komite ve mekanizmaların canlandırılması, bu mekanizmaların karşılaştıkları zorlukların giderilmesi, kara, hava, deniz ulaşımı ve altyapı projeleri alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde mutabık kalındığı ifade edildi.

Bildiride ayrıca, iki ülke arasında, 1959 anlaşması da dahil, imzalanan anlaşmalar uyarınca Nil havzasında ortak işbirliği ve koordinasyonun geliştirilmesinin önemine de dikkat çekildi. Ayrıca 23 Mart 2015 tarihinde Hartum’da imzalanan İlkeler Bildirgesi çerçevesinde Addis Abada’da düzenlenen Hedasi Barajı hakkında Mısır- Sudan- Etiyopya üçlü zirvesinin sonuçlarının uygulanmasının önemine de vurgu yapıldı.

Bildiriye göre, taraflar her iki halkın da isteklerini karşılayacak sürdürülebilir çözümler bulmak amacıyla, tüm siyasi düzeylerde kardeşlik, dayanışma ve koordinasyon çerçevesinde iki ülkenin kaygılarının giderilmesinin önemine değindi. Ayrıca medyanın işleyişinin düzeltilmesine dikkat çekildi.

Aynı şekilde Mısır, Sudan ve Etiyopya’daki altyapı ve üçlü kalkınma projelerini güçlendirecek üçlü bir fon oluşturmak için bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi ve başkanlık direktifinin uygulanmasının önemi üzerinde mutabık kalındı. Bildiride, iki ülke arasındaki askeri ve güvenlik işbirliğinin daha da güçlendirileceği belirtildi. Taraflar, iki ülkenin dışişleri bakanları ve istihbarat birimleri başkanlarından oluşan siyasi ve güvenlik danışma mekanizmasının periyodik olarak gerçekleştirilmesi, ortak öneme sahip çeşitli konularda koordinasyonun artırılması ve iki ülke arasında ortaya çıkabilecek endişelerin giderilmesi üzerinde karar aldı. Bunların yanı sıra Hartum’da bu yıl içerisinde iki ülkesinin liderlerinin başkanlık edeceği ortak bir komitenin hazırlanacağı ifade edildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube