Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

17 takma adı bulunan terör şüphelisi Heathrow Havaalanı’nda işe girdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

17 takma adı olan bir cinsel taciz ve terör şüphelisi İngiltere’nin en yoğun havalimanlarından birinde işe alındı.

Saldırı, kara para aklama ve ölüm tehditleri nedeniyle terör listesine giren 31 yaşındaki Muhammed Abdullah, sabıka kaydı bulunmasına rağmen Londra’daki Heathrow Havaalanın’da işe girmeyi başardı.

Daily Mail gazetesinin raporuna göre havaalanı yetkilileri şüphelinin cezai geçmişini incelemedi ve geçiş için güvenlik kodu verdi. Bu şekilde Abdullah, havaalanının özel müşterilere servis yapan birinci sınıf salon mutfağında çalışmaya başladı.

Güvenlik kaynakları terör şüphelisinin yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı havaalanına nasıl girmeyi başardığını soruşturmaya başladı. Yapılan açıklamada aslında sadece terör suçları değil, diğer suçların da herhangi bir uçağa yaklaşmasının önünde engel olduğu belirtildi.

Güvenlik yetkilileri tarafından tespit edilen şüpheli, son 2 yılda terörle mücadele görevlileri tarafından 5 kez sorgulandığı ortaya çıktı. Muhammed Abdullah, tehlikeli madde ve bomba bulundurmaktan sorgulandı ancak dava delil yetersizliği nedeniyle düşürüldü. Abdullah, 2015 yılında 10 yıl hapse mahkûm edilmişti. Muhammed’in ayrıca radikalizm nedeniyle de sorgulandığı belirtildi. Yapılan açıklamada konuyla ilgili garip olan noktanın havaalanındaki güvenlik açıklarını göstermek istediğini belirten Muhammed’in güvenlik kontrolünden geçmeden havaalanında çalışmaya başladığını bildirmek için bu hafta iletişime geçmesi olduğu kaydedildi. Muhammed, uçağa yaklaşabildiğini kanıtlamak için pistte fotoğrafını çekti. Geçen hafta işe alındığını ifade eden Muhammed’in sicil kaydı hakkında yalan söylediği ortaya çıktı. Salı günü Qantas Havayolları adına Heathrow’un 1. sınıf mevkiinde çalışmaya başlayan Muhammed, havaalanında 5 gün geçirdi. Bu 5 gün içinde 17.7 milyon yolcunun geçtiği 3. Salona girmeyi başardı. İngiliz Sivil Havacılık Otoritesi’ni aldatmayı başararak 5 Şubat’ta geçici güvenlik geçişi alması ve güvenlik kontrolüne takılmaması “hayret verici” olarak nitelendirildi.

Eski suçlunun İngiltere’nin en büyük havaalanında 5 gün çalıştığını ve bu süre zarfında uçağın yakınında fotoğraf çekerek sosyal medyada paylaştığını duyuran Daily Mail, şüphelinin uçağın kalktığı bölgeye ulaşabilecek yetkiye sahip olduğuna dikkat çekti.

Heathrow, yılda 67 milyon yolcunun seyahat ettiği dünyanın en yoğun 2. havaalanı konumunda bulunuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube