Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ritz-Carlton 90 günün ardından kapılarını tekrar açtı! - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Son üç aydır uluslararası gazetelerin başlıklarında yer alan Riyad Ritz-Carlton oteli 11 Şubat’ta turizme açıldı.

Suudi Arabistan Hükümeti tarafından yolsuzlukla suçlanan birçok sanığın soruşturmasında kullanılan otel, dün 90 günlük kapanışının ardından resmi olarak kapılarını tekrar açtı.

Bir avukatın belirttiğine göre, Suudi Arabistan makamları, başlatılan yolsuzlukla mücadele kampanyasında gözaltına aldığı 56 kişiyi ve birçok tutukluyu, 4 Kasım 2017 tarihinde yasalarca öngörülen soruşturma prosedürlerini tamamlamak üzere genel savcılığa sevk etti.

Dün ise (11 Şubat) otelin ziyaretçilerin çoğu Suudilerdi. Öyle ki otel yönetimi, otel salonlarının bazı fotoğraflarını çekmek ve otelde yapılan değişiklikleri incelemek isteyen medya organlarına karşı oteli korumaya almıştı.

Öte yandan bazı kaynaklar, Şarku’l Avsat’a Ritz- Carlton’daki sanıkların tamamının serbest bırakıldığını aktardı. Kaynaklar, “Otelin, dün gerçekleşen resmi açılışa hazırlık olarak geçtiğimiz Çarşamba günü tamamen boşaltıldığını doğrulayabiliriz” dedi.
Öte yandan otele gelen konuk ve ziyaretçilere hizmet eden personeller, kendilerine sorulan soruları da normal bir şekilde cevaplarken, otel idaresi herhangi bir fotoğraf çekimine izin vermedi.

52 dönümlük bahçede yer alan şık otelin vahası, ziyaretçilerini her yerine dağıtılmış süs havuzlarıyla, 600 yıldan daha yaşlı palmiye ve zeytin ağaçlarıyla karşılıyor. Otelde, geçmişte olduğu gibi 6’dan fazla restoran, çeşitli salonlar ve bir spa merkezi konuklarına hizmet verebilmek için açık tutuluyor.

Bir otel personeli, dün rezervasyon almaya başladıklarını, ancak önümüzdeki günlerde rezervasyonların artacağını belirtirken, 14 Şubat’ta da resmi bir açılış ve törenin yapılacağını kaydetti.

Otelde, 425 metrekarelik alana sahip iki odalı 49 kraliyet süiti, 95 metrekarelik tek yatak odalı 50 executive süit bulunmakta.

Öte yandan 30 Ocak’ta Suudi Arabistan Başsavcısı Şeyh Suud el-Muceb, geçtiğimiz Kasım ayında Kraliyet kararnamesiyle kurulan Yolsuzlukla Mücadele Yüksek Kurulu tarafından çağrılan toplam kişi sayısının, 381 olduğunu belirtti. El-Muceb, birçoğunun tanıklık yapmak üzere çağrıldığına dikkati çekti.

Başsavcının açıklamasına göre, suçluların dosyalarının incelemeleri tamamlandı. Müzakere ve uzlaşma aşamasında da sona ulaşıldı. Nitekim tüm sanıklar, yasal işlerinin tamamlanması için savcılığa sevk edildi. El-Muceb, bu süre içerisinde yolsuzlukla suçlanmayanların serbest bırakılması üzerinde de çalışıldığını kaydetti. Nitekim bunun için delil ve tanık ifadelerine başvurulduğunu söyleyen Başsavcı el-Muceb, yolsuzlukla suçlanan ve kendileriyle anlaşma sağlanan prens ve yetkililerin de serbest bırakıldığını açıkladı. Başsavcı, diğer cezalardan alıkonulan 56 kişinin uzlaşmayı reddetmesi sebebiyle ve soruşturma prosedürlerinin tamamlanması için tutukluluk süresinin devam ettiğini duyurdu.

Başsavcısı Şeyh Suud el-Muceb, uzlaşmanın prens ve üst düzey yöneticilerin servetlerinin bir bölümünü üzerine yapıldığını vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube