Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

YPG Komutanı Hamo: ABD ordusu Münbiç’te kaldı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

YPG Komutanı Sipan Hamo, ‘Suriye’nin egemenlik savunmasında’ müdahale etmesi için yapılan çağrılara rağmen Şam’ın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Afrin’e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’na yönelik pratikte adım atmadığını söyledi. İnsani yardımların Şam ile koordineli olarak gerçekleştiğini inkâr etmedi.

Skype üzerinden düzenlediği, yabancı ve Arap gazetecilerin de katıldığı basın toplantısında konuşan Hamo, Kürtlerin ‘Afrin üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla başka savaşlara girişilmesi’ konusundaki görüşlerine dair yaptığı yorumda bu seçeneği reddetmedi. ‘Koşullara ve savaşın durumuna göre konunun halen tartışıldığını’ söyledi.

Hamo, ABD ve Uluslararası Koalisyonu’nun Türkiye’nin herhangi bir girişimi karşısında Münbiç’in korunmasında kararlı olduğunu da vurguladı.

Hamo, Şarku’l Avsat tarafından yöneltilen Münbiç hakkındaki bir soruya, “Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı (SDG) Münbiç Askeri Konseyi’nin kontrolü altındaki Münbiç’te, statüko üzerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Washington, Münbiç’teki askeri varlığını sürdüreceğini açıkça belirtti” diye cevap verdi.

Münbiç konusunun diğer alanlardan farklı olduğunu, YPG birimlerinin doğrudan Münbiç’te olmadığını ve bölgede Münbiç halkından oluşan ‘Münbiç Askeri Konseyi’nin bulunduğunu söyleyen Hamo, “Türkiye kendisinin çıkarlarına hareket etmeyen her grubu terörist olarak kabul ediyor” iddiasında bulundu.

Halep’in kuzeydoğusundaki bölgede doğrudan varlıkları olmasa da Münbiç Askeri Konseyi ile aralarında koordinasyon olduğunu söyleyen Hamo, “Münbiç’e saldırı olması halinde, eğer müdahale etmemiz istenirse, Münbiç Askeri Konseyi’nin çağrısına cevap vereceğiz. Çünkü onları savunmak bizim görevimiz” diye konuştu.

Afrin’deki askeri gerginliğin devam etmesi halinde YPG’nin nasıl hareket edeceği konusunda da görüşlerini beyan eden Hamo, “YPG liderleri olarak biz, Suriye’nin kuzeyindeki durumu değerlendirerek analiz ederiz. Diğer cepheleri açma ya da yalnızca Afrin cephesine odaklanma ihtimallerini değerlendiriyoruz. Bu konu halen tartışılıyor. Karar koşullara ve savaşın durumuna göre verilir. Durumumuzun ne olduğunu görüp, ihtiyaçlarımıza göre karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriye rejiminin Afrin’de doğrudan bir askeri operasyon düzenlediğini reddeden Hamo, rejimin sadece insani yardımların geçmesine izin vererek kendilerine yardım ettiğini, YPG birliklerinin geçişi için aralarında ortak bir eylem olmadığını vurguladı.

Rejim ile aralarındaki koordinasyonun sadece acil insani yardım operasyonlarına dayandığını dile getiren Hamo, “Türk ordusunun operasyonuna gelince, rejim, Afrin üzerindeki saldırıya cevap vermek için gerekli önlemleri alma ve müdahale etme hakkına sahiptir. Afrin’deki sivil meclisin müdahale taleplerine rağmen şimdiye kadar Şam’ın Afrin üzerindeki saldırıya karşı herhangi bir adım attığını görmedik. Afrin, Suriye topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Afrin’de bugün olan şey, başka bir ülkenin Suriye egemenliğine saldırısıdır” iddiasında bulundu.

Zeytin Dalı Operasyonu’nu da değinen Hamo sözlerini şöyle tamamladı:

“Türk ordusu, stratejik anlamda ilerleme kaydedemedi. Türkiye’nin müttefiği olan Suriye’deki güçlerin kontrolü altındaki alanların yüzde 60’ı askeri açıdan ölü bölgeler. Türk devleti uluslararası alanda yasaklanan yöntemleri kullanıyor. Savaşın hızlı bir şekilde sona ermesini beklediler. Ancak Türkiye’nin ilerleme kaydetmesini engelleyen kararlı savaşçılar ve askeri taktikler var.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube