Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim Jong-nam’a suikast düzenleyenler ‘özgürlüğün tadını çıkarıyorlar’ - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın Malezya’da öldürülmesinden bir yıl sonra davadaki sanıklardan birinin avukatı, “Suikasta karıştığından şüphelenilen 4 Kuzey Koreli özgür olduğu sürece bu adalet zor gerçekleşecek”” açıklamasında bulundu.

Endonezyalı Siti Ayşe’nin avukatı Gooi Soon Seng, DPA’ya yaptığı açıklamada “Gerçek failler kaçtı. Adalete teslim edileceklerini sanmıyorum” ifadelerini kullandı.

Kim Jong-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam, geçen yıl 13 Şubat’ta Kuala Lumpur’daki havalimanında suikasta kurban gitti. Olayla ilgili 25 yaşındaki Siti Ayşe ve 29 yaşındaki Vietnamlı Doan Thi Huong’tan başka gözaltına alınan olmadı.

İki kadın, Kim’i sinir gazı VX ile zehirleyerek ölümüne neden olmakla suçlandı. Sanıkların avukatları, müvekkillerinin kandırıldığını, kendilerine televizyon şakası yapıldığına inandıklarını söyledi. Şüpheliler 2 Ekim’de yapılan ilk duruşmada herhangi bir itirafta bulunmadı.

Kasım ayında bir polis memuru, Kim’in suikast planında yer aldığından şüphelenilen Kuzey Koreli dört kişinin Kim’in öldüğü gün Malezya’dan kaçtığını söyledi.

Mahkemeye sunulan görüntülerde Ayşe ve Doan ellerinde bir sıvı bulunan iki adamla bir araya geliyor.

Suçlarının kesinleşmesi durumunda idam cezasına çarptırılabilirler. Fakat hâkimin şüphelilerin öldürme amacı taşımadıklarına karar vermesi durumunda söz konusu hüküm verilmeyecek. Avukat Gooi Soon Seng “İdam cezası verilmeyeceğinden eminiz “dedi.

Gooi 22 Şubat’ta başlayacak olan duruşmanın nisan veya mayıs ayına kadar sona ermesinin beklendiğini söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube