Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Netanyahu ile Putin görüşmesi sonrası saldırılar durdu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden, İsrail hava Kuvvetleri’nin Suriye’deki hedeflere yönelik saldırıları durduruldu.

İsrail ordusu, İsrail Güvenlik Kabinesi’nde dün yaptığı açıklamada, cumartesi günü Suriye’ye yapılan son saldırılarda, Suriye ve İran’a ait füze platformlarının yarısının imha edildiğini belirtti.

İsrail’in kalan füze platformlarını da imha etmeyi planladığını, ancak Netanyahu’nun, ‘Rusya’nın, Suriye’de çıkarlarına zarar verecek bir gerginlik istemediğini ifade eden’ Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra bu operasyonu durdurma kararı aldığı ortaya çıktı.

3 günde 3 toplantı

İsrail Güvenlik Kabinesi, geçen cumartesi sabahı, İran-İsrail arasında çatışma patlak vermesinden bu yana, sahadaki durumu değerlendirmek ve sonraki adımları incelemek amacıyla, üç gün içinde üçüncü kez bir araya geldi.

İsrail kaynaklar, İsrail liderliğindeki hakim olan izlenimin, ‘Putin’in karşılaşmanın hakemi gibi, İsrail ve İran arasındaki çatışmayı sonlandırmak için son düdüğü çaldığı ve tüm tarafların bu karara itaat ettiği’ yönünde olduğunu ifade etti.

Ortadoğu’da gerçek patron Rusya

Haaretz gazetesi, ‘Putin, Netanyahu ile telefonda görüşerek, İsrail’in Suriye’ye yeni saldırılar düzenlemesini durduran düdüğü çaldı’ manşetini attı.

Haberin içeriğinde, ”Netanyahu-Putin telefon görüşmesinin ardından hasıl olan sükunet Ortadoğu’da gerçek patronun kim olduğunu bir kez daha gösterdi. ABD bölgede yok olmaya devam ederken gidişatı Rusya belirliyor. Moskova son yıllarda Esad rejimini kurtarmak için önemli çaba ve kaynak yatırdı. Netanyahu’nun Ruslarla çatışma konusunda istekli olacağı şüpheli. İranlılarla karşılaştığı çatışma yeterli olacaktır” ifadeleri yer aldı.

Dün gerçekleştirilen İsrail Güvenlik Konseyi’nde şu sorulara cevap arandı; ‘İsrail bir sonraki savaşta ne yapacak?’, ‘İran’ın Hizbullah’a bir sonraki gelişmiş silah sevkiyatında ne yapacak?’ ve ‘Şam ve müttefiklerini Lübnan’da gördüğünde, Tahran büyük bir zaferden bahsedip, tırmanışı devam ettirdiğinde ne yapacak?’

“Bir sonraki çatışma ihtimalli uzak değil”

İsrailli kaynaklara göre, İsrail güvenlik servislerinde hakim olan değerlendirme, İsrail’in Suriye’deki İran ve rejim noktalarını vurması ve İsrail savaş uçağının düşürülmesiyle devam eden bu çatışma turunun bitmiş olduğunu ancak İsrail, uzun vadede Suriye’deki İranlılarla bir başka çatışma olasılığının uzak olmadığına inanıyor.

“Olası bir İsrail saldırısı sert karşılık bulur”

İsrail tarafından gelen bu değerlendirmelerin yanında, son 24 saat içinde üst düzey İranlı yetkililerin yaptığı açıklamalarda, ‘İran ve Suriye’nin, uçak düşürme ile elde ettikleri olağanüstü başarıdan ‘stratejik olarak fayda sağlamak’ için, kuzeydeki oyunun değişen kurallarını alenen duyurmayı düşündükleri ve Suriye’ye ya da Lübnan’a saldırmak için yapılan herhangi bir İsrail girişiminin sert bir yanıtla karşı karşıya kalacağı’ ifadeleri yer aldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube