Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Türkiye, Sevakin’de askeri üs kurulma iddialarını reddetti - ŞARKUL AVSAT - Archives
Bir Sayfa Seçin

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu dün Hartum’da yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin Kızıldeniz’de Sudan tarafından Ankara’ya verilen Sevakin adasında askeri bir üs kurmanın planının olmadığını ve bu söylemlerin iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermek için yayıldığını söyledi. Ayrıca Çavuşoğlu, Sevakin Adası’nın konumu itibariyle askeri amaçla kullanılamayacağını vurguladı.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında Sudan’a yaptığı ziyarette Sevakin Adasını Türkiye’ye tahsis etti. Bu durumdan sonra Türkiye’nin adayı askeri üs haline getirmeyi planladığı iddia edildi.

Çavuşoğlu, Sultanı Ali Dinar Kasrı’nı ziyaret etti

Çavuşoğlu Sudan Başbakanı Bekri Hasan Salih ile yaptığı görüşmenin ardından, Sudanlı yetkili ile görüşmesinin Erdoğan’ın Sudan’ı ziyareti sırasında ülkeler tarafından imzalanan anlaşmaların uygulamasının devamı olarak yapıldığını açıkladı. Salih ile yaptığı görüşmeyi verimli olarak nitelendiren Çavuşoğlu, ikili ilişkilerin güçlendirme ve işbirliği konularını ele aldıklarını ifade ederek, iki ülke arasındaki ilişkiler için güçlü bir ivme kazandığını söyledi. Çavuşoğlu iki gün süren resmi ziyaretinde Sudan Başbakanı ve birkaç yetkili ile bir araya geldi. Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun Kuzey Darfur eyaletine bağlı El-Faşir’de bulunan ve müze olarak kullanılan Sultan Ali Dinar kasrını ziyaret etti. Çavuşoğlu, ülkesinin bu müzenin restorasyonuna verdiği önemin İslam ümmeti ve Türk ulusuna sağladığı hizmet nedeniyle önem verdiğini işaret etti. Sultanı Ali Dinar Kasrı TİKA tarafından restore edilmişti.

Çavuşoğlu yaptığı ziyaret sırasında Sevakin Adası’nın askeri bir üsse dönüştürülmesine ilişkin söylemleri yalanlayarak, bunların iki ülke arasındaki ilişkileri bozmaya amaçlayan art niyetli söylemler olduğunu belirtti. “ Sevakin Adası konum itibarıyla askeri amaçla kullanılamaz” şeklinde konuşarak, tarihi önem ve anıtların olması nedeniyle ülkesinin ilgi gösterdiğini ifade eden Çavuşoğlu, amaçlarının adayı cazibe merkezi haline getirmek olduğunu vurguladı.

Sudan halkına Afrin teşekürü

Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, uygulanacak program, plan ve projeleri geliştirmek amacıyla, Türk mühendis, mimar ve teknisyenlerden oluşan bir heyetin Sevakin Adası’nı ziyaret edeceğini açıkladı. Ayrıca Sudan halkına Zeytin Dalı Harekatı için verdiği destekten dolayı şükranlarını sunarak “Sudan’a bölgeyi teröristlerden kurtarmak için bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Türkiye-Sudan ilişkileri

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) iktidara gelmesi Türkiye-Sudan ilişkileri daha da güçlendi. Bununla birlikte, iki ülke arasındaki ilişkiler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında Sudan’a yaptığı tarihi ziyaret ve Başbakan Beşir’in Sevakin Adasını Türkiye’ye tahsis etmesinden sonra zirveye ulaştı. Ziyaret sırasında Sudan ve Türkiye arasında Kızıldeniz’in güvenliğini de dahil olmak üzere siyasi, güvenlik ve askeri anlaşmalar imzalandı. Ayrıca stratejik işbirliği konseyi kurma ve iki ülke arasındaki ticaret alışverişini 10 milyar dolara yükseltmek için anlaşma sağlandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube