Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ve Avustralya arasındaki istihbarat uçağın patlamasını engelledi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail Başbakanı Netanyahu, yayınladığı bir bildiriyle İsrail istihbarat birimlerinin DEAŞ’ın bir Avustralya yolcu uçağını patlatmayı planladığını ancak İsrail’in eylem gerçekleşmeden önce bunu öğrendiğini duyurdu.

Netanyahu, Amerikalı Yahudi örgütlerinin liderleriyle yaptığı görüşmede Avustralya uçağının infilak etmesini ve masum insanların öldürülmesini engelledikleri için İsrail istihbaratını selamladı. İsrail Başbakanı konuşmasında “Bu tüm dünya genelinde engellediğimiz onlarca tehlikeden sadece birisi. Kendi vatandaşlarını korudukları gibi dünyadaki diğer insanların hayatlarını da koruyan İsrail istihbaratına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İsrailli bir askeri kaynak, çarşamba günü yaptığı açıklamada geçen yıl birim 8200 olarak bilinen AMAN Bilgi Birimi’nin, Avustralya’daki DEAŞ üyelerinin iki eylem hazırlığı içinde olduğu hakkında istihbarat aldığını kaydetti. Bu eylemlerden birinin Sind- Abu Dabi uçuşu yapacak bir uçağın patlatılması, ikincisinin ise çok sayıda Avustralyalının ölmesinin planlandığı zehirli gaz saldırısı olduğunu bildirdi.

Emir Şam’dan geldi

Planlar, radikal terör örgütü üyesi iki Avustralya vatandaşı tarafından bir DEAŞ liderinin Şam’dan verdiği emir ile planlandı. Gerekli malzeme ve aletler Türkiye üzerinden Avustralya’ya gönderildi.

Söz konusu iki Avustralyalı, talimatlara göre zehirli gaz planını uygulamaya çalıştı, ancak başaramadı. İsrail, planı öğrenerek Avustralya istihbaratına eylem hakkında bilgi verdi. Böylece uçağın bombalanması son dakikada engellenmiş oldu. Olay 15 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleşti.

Sind’de hazırlanan patlayıcının Sind’den Abu Dabi’ye giden Etihad Havayolları’na ait olan uçakta olduğu öğrenildi. İki Avustralya vatandaşından biri, patlayıcı maddeyi uçağa binen kardeşinin yanına koydu. Kardeşinin ne taşıdığından haberi yoktu. Ancak uçağa binmeden önce yakalandı ve patlama engellenmiş oldu. Kardeşi ve diğer suç ortağı yakalandı. İncelemelerde çantanın büyük hasar kabiliyetine sahip büyük bir patlayıcı madde içerdiği tespit edildi. Patlama gerçekleşseydi uçak personeli ve yolcuların tümü ölmüş olacaktı.

İsrail ordusu tarafından 2017’de yapılan açıklamada, askeri güvenlik biriminin Avustralya makamlarına bir cihat örgütünün yolcu uçağına saldırı planladığı bilgilerini verdiği belirtildi. Bu istihbarat eylemcilerin tutuklanmasını sağladı ve uçağın patlaması engellendi.

Sürece dair ayrıntıların bir kısmı o dönem yayınlanmıştı. Ancak Avustralya, planı engelleyen bilgileri kendilerine kimin verdiğini açıklamamıştı.

Netanyahu, yolsuzluk dosyalarının iç siyasette yol açtığı karmaşaya tepki olarak çarşamba günü İsrail’de üst düzey güvenlik birimine bilgileri açıklama kararı aldı. Netanyahu, geçen sene ABD’deki İsrail siber uzmanlarının DEAŞ’ın Suriye’deki küçük bir bomba üretim tesisine sızdırdıklarını duyurdu. Ardından DEAŞ’ın havaalanı güvenlik sisteminin tespit edemediği patlayıcı cihazlar hazırladığı bilgisini ABD’ye sunulduğunu bildirdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu bilgileri mart ayında Washington’da bir araya geldiği sırada Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile paylaştığını söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube