Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Esed, YPG’ye destek için Afrin’e asker gönderdi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

 

PYD’nin askeri kanadı YPG Perşembe günü, Türk ordusundan gelen saldırılara karşı yüzlerce Şam rejimi yanlısı savaşçının Afrin cephesi hattına konuşlandırıldığını açıkladı. Açıklamada Esed güçleri kastedilerek “Suriye ordusundan destek alınması gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

YPG Sözcüsü Nuri Muhammed, Reuters’e yaptığı açıklamada “Suriye ordusundan bir grup Afrin’e geldi. Ancak sayıları Türk işgalcileri durdurmaya yetecek kadar fazla değil. Suriye ordusunun görevini yerine getirmesi lazım. Suriye ordusunun sınırlarını muhafaza etmesi gerektiğine düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

YPG ayrıca Esed rejimini, Suriye’nin kuzeybatısına asker göndermeye çağırdı. Çağrı üzerine rejim yanlısı bir grup asker Salı akşamı Afrin’e ulaştı.

YPG sözcüsü “Gelen bu yüzlerce savaşçı Türk kuvvetlerine karşı Afrin’deki cephe hatları üzerine konuşlandırıldı” dedi.

Fakat Esed rejimi, Türkiye’nin geri çekilmemesi halinde, rejimle doğrudan bir çatışmaya girmesine yol açacağı kaygısıyla söz konusu takviye gücü, kendi askerlerinden değil Halep’teki Kürt milislerden oluşturdu.

Öte yandan Ankara kaynakları ise “Esed yanlısı bir komutan ve Kürt yetkililerinin anlaşması sonrasında Rusya’nın, rejim yanlısı askerlerin Afrin’e gelmesini engellediğini” bildirdi.

Bir görgü tanığı, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) verdiği demeçte “Suriye rejim kuvvetleri, bu sabah Halep’te Kürt savaşçılar tarafından kontrol edilen bir bölgeye girdi. Rusya, çatışmanın daha geniş bir cepheye yayılmaması için Esed en güçlü müttefiki olmasına rağmen, aynı zamanda muhalefet gruplarını destekleyen Türkiye ile de çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Reuters da sivillerin rejim yanlısı savaşçıları ağırlamak için Esed posterlerini tuttukları görüntüleri yayınladı.

Esed, defalarca Suriye’nin her yerini kontrol etmek istediğini söyledi ancak Şam rejimi, Halep’teki Şeyh Maksud bölgesi ve komşu mahalleleri üzerindeki Kürt kontrolüne izin verdi.

Kuzey Suriye’deki Kürt yönetimi (PYD) ve askeri güçleri (YPG) savaştaki diğer gruplara kıyasla Suriye topraklarının büyük kısmını kontrol ediyor. Kesinlikle yakında taraflar arasında bir anlaşma yapılmasına kesin gözle bakılıyor. Esed ve YPG Türkiye’yi düşman olarak görüyor. Ankara ise savaşın başından beri Suriye muhalefetini destekliyor. Şuanda ise Türkiye Suriye’de kendi sınırları içerisindeki PKK terör örgütünü destekleyen YPG’yi hedef alıyor. Geçtiğimiz ay Türkiye, sınırlarında tehlike yaratan YPG’yi kovmak için Afrin’e hava ve kara operasyonu başlattı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube