Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran: Ekonomik avantaj sağlamaması durumunda nükleer anlaşmayı sonlandıracağız! - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Arakçi, ülkesinin ekonomik avantaj sağlamaması ve büyük bankaların Tahran ile çalışmaktan kaçınmaya devam etmeleri durumunda 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıkladı.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre Arakçi, Londra’daki Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) kuruluşunda yaptığı konuşmada, uyarıların sonlanması ve yaptırımların kaldırılması halinde de anlaşmanın bu şekilde devam etmeyeceğini söyledi. Arakçi “Eğer anlaşmayı imzalayan ülkelerde karışıklığa ve belirsizliğe sebebiyet veren aynı politikalar devam ederse, ayrıca şirket ve bankalar İran ile iş yapmaktan kaçınırsa bize hiçbir fayda sağlamayan bu anlaşmayı sürdüremeyiz. Bu bir gerçek” dedi.

İran ve 5+1 ülkelerileri (İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, ABD + Almanya) arasında Temmuz 2015 yılında imzalanan anlaşma, İran ekonomisine uygulanan yaptırımların kaldırılması karşısında nükleer programların azaltılmasını öngörüyor.

Bu bağlamda “Ortak Kapsamlı Eylem Planını kaybedersek, yeni bir nükleer krizle karşı karşıya kalacağız” diyen Bakan Yardımcısı, “Planın korunmasından söz ettiğimizde bu, Avrupalılar ya da uluslararası toplum açısından İranlılar ve ABD piyasası arasında, ayrıca ekonomik işbirliği konusunda bir seçenek olarak görülmüyor. Aksine güvenlik durumu ve güvenlik eksikliği arasında bir seçenek olarak algılanıyor” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ocak’ta Avrupalı güçlere ültimatom verirken, İran nükleer anlaşmasındaki rahatsız edici noktaların düzeltilmesi gerektiğini, aksi taktirde ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırmayı reddedeceğini kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Mayıs’ta yaptırımların kaldırılmasına dair yeni bir karar yayınlamazsa, İran’a yönelik ABD yaptırımları devam edecek.

Öte yandan Trump, “balistik füze programının ele alınmaması”, “BM müfettişlerinin İran’daki nükleer santralleri ziyaret etme şartları” ve “İran nükleer programlarına dair kısıtlamaların 10 yıl ile sınırlandırılması” olmak üzere anlaşmada 3 eksik görüyor. ABD, diplomatlar arasında Ortak Kapsamlı Eylem Planı olarak adlandırılan anlaşmanın devam etmesi halinde, bu eksikliklerin giderilmesini istiyor.

Diğer taraftan İran, anlaşmanın sonlanması halinde yeni bir nükleer krizle karşı karşıya kalınacağı konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) tarafından 22 Şubat’ta yayınlanan bir raporda İran’ın, 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma yükümlülüklerine saygı gösterdiği kaydedildi.

AFP’nin haberine göre IAEA, Tahran’ın anlaşma şartlarını yerine getirdiğini ve uranyumun yasadışı seviyede olmadığını doğruladı. Kurum ayrıca, zenginleştirilmiş uranyum veya ağır suyun yasadışı olarak stoklanmadığını da vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube