Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM personeline karşı cinsel istismar suçlaması - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) 2017 yılının son üç ayında barışı koruma misyonları, ajansları, fonları ve programları hakkında personeline yönelik 40 cinsel istismar ve sömürü suçlaması alındığını açıkladı.

BM sözcüsü Stephane Dujarric yaptığı açıklamada, listede barış gücü operasyonlarına karşı 15 suçlama yer alırken BM ajansları, fonları, programlar ve 8 yöneticiye dair 17 suçlamanın daha bulunduğunu belirtti.

“Fedakârlıkları yerle bir ediyorlar”

Dujarric, “Çalışanlarımıza yöneltilen herhangi bir suçlama, değerlerimizi, ilkelerimizi, dünyanın en tehlikeli bölgelerinde gururla ve profesyonelce hizmet edenler bu kişilerin fedakârlıklarını yerle bir ediyor” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda benzer olaylar meydana geldi

Suçlamalar, aralarında 30 kadın 16 genç kızın bulunduğu 54 mağduru kapsıyor. 8 mağdurun ise yaşları hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. Geri kalanların tarihi bilinmemekle birlikte, geçtiğimiz yıl 12, 2016 yılında 7, 2015 veya daha öncesinde ise 3 vaka meydana geldi.

3 dava hakkında delil sunulmadı

İki davada kanıt sunulduğunu ifade eden Dujarric, 3 dava hakkında herhangi bir delil sunulmadığını, diğer davalara hakkında ise soruşturmaların devam ettiğini ifade etti. Ayrıca, BM ile birlikte 95 binden fazla sivil, 90 bin polis ve askeri personelin çalıştığını belirtti.

BM suçlamalar karşısında önlem yollarını güçlendirmeye çalıştı

Örgüt, barışı koruma misyonlarına mensup kişilere karşı cinsel istismar ve sömürüye yönelik bir dizi suçlamanın yapılması sonrasında son birkaç yıldır şeffaflığı artırmaya ve bu tür suçlamaları önleme yollarını güçlendirmeye çalıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube