Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta cinayeti… Teşekkürler uygar insanlar! - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birkaç gün önce Doğu Guta’da meydana gelenler, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ya da Lübnanlı Hıristiyan siyasi lider Semir Caca’nın dediği gibi tüm insanlığın yüz karasıdır.

Caca, son açıklamasında “Sebepler, bahaneler ve mazeretler her ne olursa olsun hiç bir şey, masum sivillerin kasten ağır silahlarla öldürülmesini meşru kılmaz” ifadelerini kullanarak katliamı durdurmak için uluslararası askeri müdahalede bulunma çaprısı yaptı. Çünkü sözlü açıklamaların hiçbir etkisi yok.

Rus uçaklarının, Beşşar Esed’in varillerinin ve Nasrallah’ın toplarının Doğu Guta’da binlerce sivil hakkında çocuk, kadın ve yaşlıların vücutlarına yazdığı açık ölüm hadiselerine karşı dilsiz şeytanın sessizliğini artıran bazı Arapların görmezden geldiği ve kulak ardı ettiği bir ortamda siyasi bir Arap şahsiyetin ‘gelişmiş’ bir tutumudur bu.

Rusya, Esed devleti ve Suriye’de suça karışanlar, büyük bir cinayet kaydediliyor.

Dedikleri gibi bahane, teröristleri Guta’dan defetmektir. Semir Caca’nın yadırgadığı gibi hangi terör, toptan körü körüne insanları öldürmekten daha büyüktür?

Evet, Heyetu Tahriru’ş Şam ya da kendisiyle ittifak içerisinde olan Feylek el-Rahman gibi El Kaide gruplarının faaliyetleri var. Ancak Feylek el-Rahman, Rus çatışma bölgelerini azaltma anlaşmasını onaylamasına rağmen Rus uçaklarının saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor.

Evet, bunlar mevcut gruplardır. Fakat aynı zamanda Ceyşü’l-İslam var. Ceyşü’l-İslam, Rusya’nın Suriye’de müdahalede bulunduğu 2015 yılının sonlarında Rus saldırısında hayatını kaybeden Zehran Alluş’un 2013 yılında kurduğu bir oluşumdur.

Şam kırsalı sakinlerinden oluşan bu İslami oluşum, Cenevre ve diğer yerlerde müzakerelere katılan Suriye muhalefetinin şu an bir parçasıdır. Zehran’ın kardeşi Muhammed Alluş ise müzakere heyetinde Suriyeli bir liderdir. Alluş’un grupları, DEAŞ’a karşı çatışmalara girdi. Neredeyse DEAŞ, birçok defa Alluş’u öldürecekti. Zira Alluş’un grupları, Heyetu Tahriru’ş Şam ile açık bir anlaşmazlık içerisinde bulunuyor. Heyetu Tahriru’ş Şam ise El Kaide örgütünün Suriye’deki tahrif edilmiş halidir.

Açıkçası Guta’daki savaşçıların hepsi, İbrahim Hanano, Sultan el-Atraş ya da Salih el-Ali’nin mezhebi üzere olsalar bile Humeyni milislerinden, Rus uçaklarından ve Esed varillerinden kurtulamazlardı.

Rusya’nın hedefi, Beşşar Esed’e muhalif olan herkesi yok etmektir. Beşşar’a karşı savaşan herkes teröristtir. Beşşar’ın yanında savaşan herkes de uygardır.

Aynı şekilde biz, Beşşar’a karşı silah taşıyanları da temize çıkartmıyoruz. Aksine onların içerisinde de terörist, savaş tüccarı ve ajanlar var. Fakat bu durum, şu hakikati değiştirmiyor. Suriye savaşı, yaklaşık yarım milyon insanı öldürdü ve yaklaşık 10 milyon insanı da yerinden yurdundan etti.

Ancak Guta halkının ağlayanları yok…

Mişari Zeydi

Mişari Zeydi

Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

More Posts