Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Haşdi Şabi, Irak ordusuna dahil edildi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, dün, Haşdi Şabi gruplarının resmi olarak güvenlik güçlerine dahil edilmesini ön gören kararnameyi imzaladı.

Kararname ile çoğunluğu İran tarafından desteklenen milis gruplardan oluşan Haşdi Şabi üyelerine, ordu mensuplarından tanınan haklar tanınacak.

Haşdi Şabi üyelerine subaylarla eşit maaş

Haşdi Şabi üyelerine ordudaki subaylarla aynı miktarlara yakın maaş verilmesini ön gören kararnameye göre, Haşdi Şabi üyelerinin askeri hizmet kanunlarına tabi tutulması ve askeri okullara girmelerine izin verilmesi karara bağlanıyor.

DEAŞ terör örgütünün 2014 yılında Irak’ın üçte birini işgal etmesinden sonra ilan edilen seferberlik sonrası on binlerce Iraklı silah altına alınarak Haşdi Şabi güçleri oluşturulmuştu. Söz konusu güçler, DEAŞ terör örgütünün ele geçirdiği kentlerin kurtarılması için Irak ordusuna destek sağlamıştı.

Irak hükümeti, Aralık 2017 tarihinde DEAŞ terör örgütünün tamamen yenilgiye uğratıldığını ilan etmesine rağmen sayıları 60 bine ulaşan Haşdi Şabi militanları, DEAŞ terör örgütünden geri alınan Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde konuşlanmaya devam ediyor.

Irak Parlamentosu, 2016 yılında, Haşdi Şabi militanlarının devlet kontrolünde olmasını ön gören yasayı onaylamıştı.

Tillerson, İran destekli yabancı militanların ülkelerine dönmesini istemişti

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise Ekim ayında DEAŞ terör örgütüne karşı sürdürülen savaşın sona yaklaşmasıyla birlikte, “İran tarafından desteklenen yabancı militanların evlerine dönme zamanı geldi” açıklamasını yapmıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube