Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Muhalif güçler, yaralıların Doğu Guta’dan tahliyesi için Rusya ile anlaştı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Doğu Guta’daki ana muhalif gruplardan olan Ceyşul İslam, kuşatılmış Doğu Guta’dan yaralıların tahliye edilmesi için Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla görüştükleri Rusya ile mutabakata varıldığını açıkladı.

Grup tarafından duyurulan bildiride, “Doğu Guta’daki acımasız saldırıları durdurmak için gerçekleştirilen çabalar çerçevesinde, BM aracılığıyla Rus tarafı ile iletişim kurularak, yaralı olanların tahliye edilmesi anlaşmasını sonuçlandırdık” ifadeleri kullanıldı.

Doğu Guta’dan yaralıların tahliye edilmesine yönelik anlaşma, Suriye rejiminin, Rusya’nın yardımlarıyla Guta’ya yönelik saldırılarının şiddetini arttırdığı bir dönemde geldi.

Doğu Guta bugün nispeten daha sessiz

Doğu Guta, cephenin üç eksene ayrılmasından sonra, bugün diğer günlere nispeten daha sessizdi. DPA’ya konuşan bir rejim askeri kaynağına göre, rejim ve müttefik güçlerin Pazar günü Duma kentini Harasta’dan ayırması ve Feylak el Rahman liderlerinin Harasta kentinden Duma’ya doğru çekilmesinden sonra, Doğu Guta bugün nispeten daha sessizdi.

Doğu Guta, 3 bölüme ayrıldı

Askeri kaynağa dayandırılarak verilen haberde, Doğu Guta’nın 3 bölüme ayrıldığı bilgisi de yer aldı. Haberde, ilk bölge Duma ve el Rihan, ikinci bölge Harasta ve üçüncü bölge olarak Sakba, Cisrin ve Haza gibi Hamuriyye kasabalarının yer aldığına da değinildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Suriye’deki Rus Uzlaştırma Merkezi yetkilisi Vladimir Zolotuhin sosyal medya aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında, Doğu Guta’daki muhalif güçlerden Feylak el Rahman ve Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ,) şu anda aileleri ile birlikte güvenlik garantisiyle bölgeden ayrılmaları karşısında, onlarca sivilin buradan ayrılmasına izin verme ihtimalini değerlendirdiklerini ifade etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bugün yaptığı açıklamada, 2011 yılında Suriye’de savaşın patlak vermesinden bu yana yaklaşık 511 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve kurbanların yaklaşık yüzde 85’inin rejim güçleri ve müttefikleri tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube