Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Doğu Guta’da muhalifler ve halk ilk kez karşı karşıya geldi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre Esed rejimine bağlı kuvvetler tarafından günlerdir yoğun bombardımana tutulan Suriye’nin başkenti Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Kafr Batna kentinde yüzlerce sivil muhaliflerden Esed rejimi ile anlaşmasını talep ederek yürüyüş gerçekleştirdi. Muhalifler, gösteriyi dağıtmak için gerçek mermi kullanırken bir sivil öldü 6 sivil yaralandı.

Doğu Guta’daki muhalif kaynaklar Şarku’l Avsat’a şunları aktardı:

“Siviller, yeni bir tehcir dalgasının önüne geçilmesi için muhalif gruplara Esed rejimi ile anlaşması yönünde baskı kurmaya başladı.” Bölgede yaşayan siviller ‘Tehcir ya da ölüm’ seçeneğiyle karşı karşıya kalmaktan korkuyor. Siviller açısından rejimle müzakerelere başlama yoluyla evlerinde kalmaları makul bir seçenek haline geldi.”

Esed rejimine bağlı kuvvetler başlattıkları kara operasyonuyla ilerleyişine devam ederek muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta bölgesini üç kısma ayırdı. Bölgenin kuzey bölgesini merkezi Duma olmak üzere Ceyş-ul İslam kontrolünde bulunurken, bölgenin güneyini Ahraru’ş Şam, güneybatısını ise Feylak el-Rahman grubu kontrol ediyor. Yüz binlerce sivilin yaşadığı bölgenin en kalabalık kısmı Feylak el-Rahman kontrolündeki güneybatı bölgesi olarak biliniyor.

Feylak el-Rahman: Rejim ve Rusya ile hiçbir iletişimimiz yok

Doğu Guta’nın kuzey kısmını kontrol altında tutan Ceyş-ul İslam, Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla bölgede bulunan Heyetu Tahriru’ş Şam HTŞ savaşçılarının bölgeden çıkmaları yönünde anlaşmaya varırken Feylak el-Rahman grubu ise Rusya ile geçen kasım ayından bu yana doğrudan ya da aracılar vasıtasıyla herhangi bir iletişim kurmadığını bildirdi.

Konuya dair Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Feylak el-Rahman Resmi Sözcüsü Vail Ulvan şu ifadeleri kullandı:

“Geçen ağustos ayında Rusya ile HTŞ unsurlarının bölgeden ayrılarak İdlib’e gitmeleri konusunda anlaşmıştık. Kasım ayında kendilerine anlaşmayı uygulamaya hazır olduğumuzu bildirdik ancak söz konusu unsurların gideceği yerin hazır olmadığı gerekçesiyle anlaşmayı uygulamadılar ve daha sonra da iletişimimiz koptu.”

Rusya ile bu tarihten sonra doğrudan ya da aracılar vasıtasıyla herhangi bir diyalog ya da müzakere içine girmediklerini vurgulayan Ulvan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) durumu açıklayan ve HTŞ savaşçılarının bölgeden çıkmaya hazır olduğunu bildiren bir mektup gönderdik. Ancak hiçbir cevap alamadık. Bölgede bulunan HTŞ savaşçılarının sayısı 270. Bu savaşçıların herhangi bir karargâhı yok ve çatışmalara da katılmıyorlar.”

Rusya ve Esed rejimi ise HTŞ savaşçılarının bölgedeki varlığını bombardımanlarını sürdürmek için devrimin başından beri bahane olarak kullanıyor. Bölgeden gelen haberlere göre Esed rejimi ve Doğu Guta’daki sivil girişimler arasında bölgedeki sivillerin rejim kontrolündeki bölgelere gitmesi için görüşmeler yapılıyor.

Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada konuya değinen Feylak el-Rahman Sözcüsü Vail Ulvan, “Rejimin görüştüğü kişiler devrimin başından beri Doğu Guta’daki barış komitesi üyeleridir” derken, bu kimselerin insanların içinde olduğu kötü durumu kullanarak Doğu Guta halkıyla iletişime geçtiğini ve rejim ile anlaşmalar yaptığını sözlerine ekledi. Buna karşılık bölgedeki sivillerin temsilcilerinin bu konudaki yetkiyi Yerel Meclis’e verdiğini ve Yerel Meclis’in de direnişe devam kararı aldığını vurguladı.

SOHR: Sivil girişimler ve rejim arasında müzakereler devam ediyor

SOHR tarafından verilen bilgilere göre ise Feylak el-Rahman kontrolündeki Kefr Batna kasabasındaki önde gelenler ile rejim arasında, kasabadan ayrılmak isteyen sivil ve savaşçıların Suriye’nin kuzeyindeki İdlib bölgesine gitmesi için müzakerelerin devam ediyor.

Kefr Batna kasabasında yaşanan ve muhalifler ile halkın karşı karşıya gelmesine sebep olan protestolara dair bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Kefr Batna’daki protesto gösterisine yaklaşık 700 kişi katılırken protestocular çatışmaların sonlanmasını talep etti” dedi.

Abdurrahman, protestolara müdahale ederek göstericilere ateş açan unsurların ise bina damlarında konuşlu muhaliflere bağlı keskin nişancılar olduğunu ve açılan ateş sonucunda 6 göstericinin yaralandığını aktardı.

SOHR verilerine göre Esed rejimi tarafından Doğu Guta’ya yönelik başlatılan son operasyonlarda rejim güçlerinin bombardımanları sonucunda 240’ı çocuk olmak üzere bin 160 sivil öldü.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube