Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan ile ABD arasında askeri tatbikatlar başladı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan ile ABD Kara Kuvvetleri arasındaki dördüncüsü sayılan “2018 Dostluk” isimli askeri tatbikatlar, dün iki ülkeye ait askeri birliklerin katılımıyla Suudi Arabistan’ın Kuzey Bölgesi’nde başladı.

Birkaç hafta süreceği belirtilen ortak tatbikatla beraber, Suudi Arabistan ile ABD arasındaki askeri ilişkilerin güçlendirilmesi, iş birliği ve koordinasyonun artırılması, planlama prosedürlerinin birleştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Kuzey Bölgesi Yardımcı Komutanı Tümgeneral Salih ez-Zehrani, tatbikatın, askeri birliklerin hazırlığını artırdığını ve savaş yeteneğini ölçtüğünü belirterek, tatbikatta modern teknolojinin yanı sıra bir dizi ağır ve orta ayar savaş ekipmanının kullanıldığını ifade etti.

Tümgeneral Zehrani, “2018 Dostluk” tatbikatının, konvansiyonel ve geleneksel olmayan savaşta komuta, kontrol ve deneyim alışverişini birleştirmek için bir dizi askeri operasyonlar üzerine eğitimin, her düzeyde silahlı kuvvetlerin çıkarına olduğu bir önceki tatbikatların uzantısı olduğunu belirtti.

Dostluk tatbikatının müdürü Tuğgeneral Faris el-Muteyri, “tatbikatın, iki taraf arasındaki ortaklaşa planlamaya, savaş alanında komuta ve kontrol operasyonlarını geliştirmeye ve ortak silah sistemini kullanarak düzenli ve düzensiz savaş durumlarında mücadele etmeye katkıda bulunacağını” vurguladı.

ABD Tank Taburunun komutanı Albay Christopher Hoyle, Dostluk tatbikatının, iki ülkenin silahlı kuvvetleri ile karşılıklı askeri ilişkilerini güçlendirmek için ortaklıklarına katkıda bulunduğuna işaret etti. Albay, tatbikatın çok önemli olduğunu ve Suudi Arabistan’a davet edilmenin büyük bir onur sayıldığını söyledi.

ABD ve Suudi Arabistan orduları, Nisan 2014’te “Dostluk 3” adı verilen bir ortak askeri tatbikat yapmıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube