Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, Ulusal Atom Enerjisi Programı’nı onayladı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz başkanlığında, bugün Riyad’daki Yemame Sarayı’nda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenlendi. Kurul, Suudi Arabistan, Ulusal Atom Enerjisi Programı’nı onayladı.

Toplantıda, Ulusal Atom Enerjisi Programı’nın, tüm nükleer kalkınma faaliyetlerini, uluslararası mevzuat, anlaşma ve sözleşmelerle belirlenen sınırlar ve haklar dahilinde barışçıl amaçlarla sınırlamayı içeren, nükleer ve radyolojik tesislerde nükleer güvenlik standartlarının elde edilmesi, operasyonel boyutlarda şeffaflık ilkesine tam bağlılık, radyoaktif atık yönetimi için en iyi uluslararası standartların uygulanması ve atom enerjisi sektöründe yerel içerik geliştirerek sürdürülebilirliğe ulaşma amaçlarını taşıyan politikasını onayladı.

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad tarafından toplantının ardından yapılan açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun ilk olarak, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Mısır ve İngiltere ziyaretlerinin sonuçlarının değerlendirildiğini belirtti.

Dr. Avad, toplantıda, Veliaht Prens’in bölgesel ve uluslararası arenadaki sorunlar ve ziyaret gerçekleştirdiği ülkelerle ikili işbirliği konularını ele aldığı görüşmeler sonrasında bir takım anlaşmaların imzalandığını ve bunun neticesinde söz konusu ülkeler ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin derinleştiğini vurguladıklarını söyledi.

Veliaht Prens’in ziyaretleri değerlendirildi

Kurul, Veliaht Prens’in Mısır ziyaretinin sonunda yayınlanan ortak bildiriye de değinerek, Kral Selman liderliğinde onları bir araya getiren ve aralarındaki derin bağları temel alan siyasi, güvenlik, askeri, kültürel, eğitim, ticaret, yatırım ve turizm alanlarında iki ülke arasındaki işbirliğinin güçleneceğine işaret edildi.

Veliaht Prens’in İngiltere ziyaretini de ele alan Kurul toplantısında, İngiltere’nin, Suudi Arabistan’ın ekonomik ve sosyal reform programı olan 2030 Vizyonu’na verdiği destek ve ticaret, yatırım, özel sektör, güvenlik, savunma, eğitim, sağlık ve kültür alanlarında uzun vadeli stratejik ortaklık konusundaki kararlılığına dikkat çekildi.

Bakanlar Kurulu’nda, Cezayir’de düzenlenen Arap İçişleri Bakanları’nın otuz beşinci oturumunda ele alınan, güvenlik tehditleriyle yüzleşme, sosyal ağlar ve internet siteleri aracılığıyla yayılan terörizm ve aşırılıkla mücadele alanlarında Arap ülkelerinin uyumlu çalışması gerektiğine dair tavsiyelerin memnuniyetle karşıladıkları da ifade edildi.

Doğu Guta’daki saldırılara kınama

Kurul’da ayrıca Doğu Guta’daki sivillere karşı ayrım gözetmeyen, insan hakları ihlal eden, masumlara zarar veren ve insani durumun daha da kötüleşmesine neden olan saldırıları tekrar kınayarak, insani yardım sağlanması amacıyla, otuz gün boyunca tüm tarafları gecikmeksizin çatışmaları durdurmaya çağıran Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2401 sayılı ateşkes kararının uygulanması noktasındaki başarısızlıktan duydukları üzüntü ifade edildi.

Dr. Avad, Bakanlar Kurulu’nda, Suudi Arabistan hükümeti ile İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu arasında bir anlaşma yapıldığını, bunun yanı sıra Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Gelişim Bakanlığı ile Filipinler Çalışma Bakanlığı arasında, çalışma işbirliği anlamında bir anlaşmanın da onaylanmasına karar verildiğini söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube