Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens'in ABD ziyareti iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini güçlendiriyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan ve ABD arasındaki karşılıklı resmi ziyaretler ve bu ziyaretlerin iki ülke ilişkilerini güçlendirmesine rağmen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz’in bugünlerde ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret önemli bir yer tutuyor. Veliaht Prens, bu ziyaretiyle iki ülke arasındaki stratejik işbirliğini güçlendiriyor.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın Washington ziyareti, Ortadoğu’da yaşanan krizlerin gölgesinde gerçekleşirken, ABD şirketleri, Suudi Arabistan’ın ekonomisini petrole dayalı olmaktan kurtarmak için uyguladığı 2030 Vizyonu’ndan pay sahibi olmak istiyor. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Bin Selman’ı kabulünde bu hususa dikkat çekerken, ikili arasında gerçekleşen görüşme, 2030 Vizyonu kapsamında Suudi Arabistan ve ABD arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi yollarını ele aldı.

Veliaht Prens savunma sanayisini güçlendirmek istiyor

Bloomberg haber ajansında yer alan haberde, “32 yaşındaki genç Veliaht Muhammed Bin Selman, Suudi Arabistan’ın kendi savunma sanayiini canlandırma girişimlerine batılı geleneksel ortaklarından destek alma çalışmaları kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile görüşüyor. Prens, 2030 yılıyla birlikte şuan yüzde 2’lik paya sahip yerli savunma sanayisini 2030 yılıyla birlikte yüzde 50’ye çıkarmak istiyor” cümlelerine yer verildi.

Bloomberg haberinde, Suudi Arabistan, askeri ihtiyaçlarını giderme konusunda sadece Batı ile imzaladığı silah anlaşmalarıyla yetinmediğini, Riyad’ın, Rusya ile S-400 füze savunma sistemi teknolojilerini topraklarında üretmeyi kapsayan bir füze savunma sistemi satış anlaşmasını imzaladığına dikkat çekti.

Veliaht Prens’in geçtiğimiz günlerde İngiltere’ye gerçekleştirdiği ziyarette imzaladığı anlaşmalar arasında, İngiltere’nin savunma teknolojisini Suudi Arabistan’a aktararak bu teknolojiyi millileştirmeye dair anlaşmaların yanı sıra, Suudi Arabistan ordusuna askeri eğitim desteği, iki ülkede resmi ve özel alanda ortak şirketler kurulması ve Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın geliştirilmesi yönünde sürdürülen programlara uzman desteği sağlamayı ön gören anlaşmalar da yer almıştı.

Ziyaretlerin önemli gündem maddelerinden biri de İran

Riyad ve Washington arasındaki özel ilişkileri güçlendiren Bin Selman’ın ülke ziyaretleri, yalnızca Suudi Arabistan’ın ekonomik çeşitliliği hedefleyen ekonomisini güçlendirme programına destek bulmakla yetinmiyor. Bu ziyaretler, aynı zamanda, ABD gibi ülkelerin Suudi Arabistan sürdürülen Ortadoğu’nun güvenliği ve Yemen’deki milis güçlerle mücadele aracılığıyla İran’ın bölgeye yönelik yıkıcı faaliyetlerini önleme konusundaki çalışmalarına yaklaşımını da güçlendiriyor.

Suudi Arabistan -ABD ilişkiler güçleniyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, daha önce yaptığı bir açıklamada, “Yemen’deki işlerimiz iki kısma ayrılıyor. Birincisi, teröre karşı mücadele, ikincisi ise İran tarafından desteklenen terörist grupların Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarını önleme. Suudi Arabistan ile yardımlaşmamız askeri ve istihbari bilgi paylaşımını da kapsıyor. Suudi Arabistan-ABD ilişkileri, bazen zor dönemlerden geçse de sürekli güçlenerek devam ediyor. İki ülke arasındaki dostluk ilişkileri, daha sonra işbirliği ve stratejik ortaklığa dönüştü” demişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube