Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kahraman Salah ve hain Salah - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Muhammed Salah ve Salah Abdusselam arasındaki farklılıklar ne kadar büyük ve biri diğerinden ne denli ayrı olduğunu fark edeniniz var mı!?

İlki futbolda mahir bir oyuncu olarak ortaya çıktı ve ülkesinde, Mısır’da, yani kendi insanları arasında sevildi ve ardından İngiliz Liverpool takımında oynayarak büyük bir yıldızlık örneği sergiledi ve karşıt takımların kalesine attığı goller sayesinde gol krallığı lakabını tartışmasız elde etti.

İkincisi ise adı sanı bilinmeyen bir kişiyken tüm dünyanın tanıdığı bir adam oldu, sanat veya sporla değil, haksız yere masum insanları öldürme yoluyla. Muhammed Salah, İngiltere ve dünyada ‘Güzel oyun’ olarak bilinen sporla dünyanın sevgilisi haline gelirken, Belçika doğumlu, Fransız vatandaşı ve Arap kökenli Salah Abdülselam ise 13 Kasım 2015 gecesinde sadece Paris’te değil, tüm dünyada terör estirdi.

İki Salah arasındaki fark ne denli büyük.

Aralarındaki farkın nereden kaynaklandığını anlamak basiretli ve aklı başında olan bir adam için zor olmasa gerek; Yerel bir Mısırlı futbol takımından gelip uluslararası üne sahip bir takımda yıldızlığı yakalayan genç adam çocukluğunda yeteneğini gören ve geliştirmesine ön ayak olan ve gelişmesine imkan veren bir kabiliyetin eseridir.

Öte yandan, Salah Abdülselam, Brüksel’deki bir göçmen Faslı bir ailenin çocuğu olarak doğmuş ve göçmen ailelerin Avrupa’daki diğer çocukları gibi, herhangi bir şiddet biçimini haklı gösteren herhangi birkirlilikten uzak büyümüştür. Ebeveynlerinin çocuğunun Paris’te veya dünyanın başka bir şehrinde terör bombaları ve kan kusan otomatik silahlarla ortaya çıkacağını asla tahmin ve tahayyül etmeyecekleri kesindir. Mısır’ın tüm dünyaya hediye ettiği futbol dâhisi ise insanların eşit olduğunu genç yaşta öğrendi, ahlaken üstün olanın diğer insanlara da üstün olduğunu genç yaşta benimsedi ve dolayısıyla önce köyünde, sonra da vatanı dışında yıldızlığa kavuştu.

Fransa’da eğitim gören, mahallelerinde top koşturan ve hastanelerinde tababet gören çocuk ise, radikalizm ve sapkınlık tuzaklarına düşerek beynini yıkayan birinin kurbanı oldu ve İslam dininin insanlara iletilmesinin ancak öldürmekle mümkün olduğunu benimsedi ve katil damgasını yiyerek ünlendi.
Ne kötü bir yol, ne kötü bir sonuç!

Burada iki örnek var, ama aralarındaki fark çok büyük.

Bir taraftan güzel ahlakı, çalışkanlığı ve ter dökmeyi doğru yerde seçen bir genç ve tüm insanları sevindiren ve kalbine girmeyi başaran bir figür.

Muhammed Salah insanlar arasında ırk, din veya cinsiyet farkı gözetmeyen doğru İslam kimliğini anlatan bir kişi.

Mısırlı gence olan hayranlık futbol alanından taşarak bazı sevenlerinin Müslümanlığı seçtiğini ilan etmesine kadar gelişti.

İslam’ı seçenlerinin sayısı ve ciddiyetini bir tarafa bırakırsak, onu dinini değiştirecek kadar örnek bir Müslüman olduğunu söyleyecek kadar twit atanların olması da güzel bir şey. Öte yandan, terör cinayetinin Salah Abdülselam gibi gençlere yaptıklarına bir bakın.

Bu tür cinayetler İslam’dan nefret ettirmekten ve Müslümanlara karşı nefret ettirmekten başka bir şey başaramadığı kesin. Bunun son örneği ise Mısırlı bir öğrenci olan Meryem Mustafa’nın bir grup bayanın saldırısı sonucu Nottingham Şehri hastanesinde dövülerek öldürülmesi hadisesinde yaşandı. Cinayet sebebinin nefret olduğuna dair bir delilin olmamasına karşı, bu tür cinayetlerin İslam adına yapılan teröre yanıt olarak bulunacağı kesindir. Son günlerde, İngiltere polisi iki hafta önce, Müslümanlara karşı nefreti açıkça körükleyen bazı yazılı mesajlar hakkında soruşturma başlattı.

Mısırlı Muhammed Salah ve ondan önce Somalili koşucu Muhammed Farah ve ikisinden de önce Cezayirli yıldız Zinedine Zidane ve onlar gibi tüm başarılı insanlar, koştukları ve çalıştıkları tüm alanlarda, dinimizin, geleneğimizin ve kimliğimizin parlak yüzünü oluştururlar.

Doğrusu, bu türden doğru yoldaki insanların, adı, sloganı ve bayrağı ne olursa olsun, teröre verilen en güzel yanıt olduğu açıktır.

Bekir Uveyda

Bekir Uveyda

Filistinli Gazeteci. eş-Şarku'l Avsat, el-Arab, el-Yevmiyye gibi Arap dünyasının saygın gazetelerinde çalıştı. Ayrıca el-İlâf internet gazetesinin de danışmanlığını yaptı.

More Posts