Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bağdat'tan Ankara'ya 'sınır ihlali' uyarısı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, ülkesinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak sınırına gerçekleştirdikleri ihlali kesin olarak reddettiğini belirtti.

Caferi, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile bugün gerçekleştirdiği görüşmede yaptığı açıklamada, “Hiçbir devletin komşu ülkelerin topraklarında askeri operasyon yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

“Türk kuvvetlerinin sınır ihlalini reddediyoruz”

Bakan Caferi açıklamalarına, “Türk kuvvetlerinin Irak sınırındaki ihlallerini kesin olarak reddediyoruz. Türk askerlerinin Başika’dan çekilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” şeklinde devam etti.

Caferi ayrıca, Irak’ın stratejisinin ilişkilerin ortak çıkarlarının desteklenmesi, tehlikelere karşı ortak mücadele verilmesi, egemenliğin korunması ve ülkelerin içişlerine müdahale edilmemesine dayandığını vurguladı. Irak’ın DEAŞ’lı terör grupları ile mücadele defterini kapattığını, büyük bir galibiyet elde ederek topraklarını kurtardığını ve bugün şehirlerin yeniden imar edilmesi üzerine çalışıldığını belirtti.

Caferi, Bağdat ve Ankara’nın ortak işbirliğini ilerletme, yatırım ve ticareti artırma fırsatları olduğunu söyledi.

Öte yandan TSK, YPG’nin Irak ve Suriye’de bulunduğu bölgelere operasyonlarını sürdürüyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube