Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Veliaht Prens, ziyaretinin ilk gününde bir dizi görüşmede bulundu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman Bin Abdulaziz, ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaretinin ilk gününde, ABD’li üst düzey yetkililerle biz dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Üst düzey yetkililerle 7 ayrı görüşme gerçekleştiren Veliaht Prens, günü Trump’ın Baş Müsteşarlarından Jared Kushner ve Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile yaptığı görüşmelerle sonlandırdı.

Konuya dair bir açıklama yapan Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Fatıma Başan, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın Kushner ve Greenblatt ile Filistin-İsrail barış müzakereler sürecini ve mevcut şartların gölgesinde iki taraf arasındaki barışın geleceğini konuştuğunu söyledi. Görüşmelerde, Filistin ve İsrail arasındaki mücadelenin barış ile bitirilmesi için iki tarafın çıkarları üzerine yoğunlaşıldığını belirten Başan, bu konunun Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin ABD ziyareti kapsamında konuşulmasının ortak barış teklifine ulaşılması açısından önem arz ettiğinin altını çizdi.

Veliaht, senatörlerle bir araya geldi

Başan, Veliaht Prens’in Washington’daki ikametinde, ABD Kongresi ve Senatosu’ndan önemli şahsiyetlerle görüştüğünü aktararak, bu kapsamda, Cumhuriyetçi senatörlerden Dan Solivan, Tom Cotton ve Lindsey Graham’ın yanı sıra, Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Chuck Schumer ve ABD hükümetinden bazı isimlerle bir araya geldiği bilgisini verdi.

Sözcü Başan, Muhammed Bin Selman tarafından Washington’da düzenlenen resmi toplantıların Suudi Arabistan ile ABD arasındaki birçok alanda sağlam ilişkiler olduğunu ortaya koyduğunu ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini ifade etti.

Başan, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Suudi Arabistan ve ABD arasındaki tarihi ve stratejik ilişkiler, Veliaht Prens’in Washington’daki resmi görüşmeleriyle daha da güçlenmiştir. Bu görüşmelerde, terör ve radikalizm ile mücadele, İran tehdidi, İran destekli Husi militanlara baskı yapılarak Yemen halkına destek olunması ve Suudi Arabistan’daki büyük değişim hareketleri ile ekonomik hamle gibi konular ele alındı. Veliaht Prens, toplantılar esnasında, ABD-Suudi Arabistan işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Suudi Arabistan’ın ABD’deki ortaklarına iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ortaya koydukları çabalardan dolayı teşekkür etmiştir.”

ABD- Suudi Arabistan ilişkileri

Öte yandan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, Muhammed Bin Selman ile Donald Trump arasında güçlü kişisel ilişkiler olduğunu söyledi. Veliaht Prens’in ABD ziyaretinin, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz tarafından bu ülkeye düzenlenecek ziyaret için bir hazırlık görevi gördüğüne de değinen Cubeyr, bu ziyaret çerçevesinde daha önce yapılan anlaşmaların uygulanması konusunun da gündemde olduğunu sözlerine ekledi.

Konuya ilişkin, Fox News televizyonuna, dün yaptığı açıklamalarda, Riyad ve Washington yönetimlerinin ortak vizyona sahip olduklarını, siyasi, iktisadi ve güvenlik alanında uzlaşı içinde olduklarını ifade etti.

Husiler savaş suçu işliyor

Suudi Arabistan’ın Yemen krizini barışçıl yollarla çözmek istediğini ve İran ile ona bağlı militanların Yemen’de yeri olmadığını vurgulayan Cubeyr, “Husiler, Yemen’e insani yardım ulaşmasını engellerken, gönderilen yardımları da yağmalıyorlar. Aynı zamanda, Yemen’in öz kaynaklarından geniş bir bölümü kontrolleri altında tutuyorlar. Husiler, bununla da yetinmeyerek, çocukları silahlandırıp cephelere sürerek savaş suçu işliyorlar” şeklinde konuştu.

İran dünya barışına tehdit oluşturuyor

İran ve ona bağlı mezhepçi militanların Yemen’de yeri olmadığına, terörün desteklenmesinden sorumlu İran’ın dünya barışına tehdit oluşturduğuna ve İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın düzenlenerek, İran’ın nükleer ve balistik füze programına yaptırımlar uygulanması gerektiğine dikkat çeken Cubeyr, İran’ın nükleer silah üretmesi halinde Suudi Arabistan’ın da nükleer silah üretmek zorunda kalacağının altını çizdi.

Fox News’e yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan tarafından uygulanan toplumsal, siyasi ve ekonomik reformların Kral Selman Bin Abdulaziz tarafından Suudi halkına verilen sözlerin yerine getirilmesi çerçevesinde sürdürüldüğünü aktaran Cubeyr, Suudi Arabistan yönetiminin yolsuzluklara karışarak ülkenin bütçesinin yüzde 10’una sahip olan çevrelere bu reformlarla gerekli mesajı verdiğini sözlerine ekledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube