Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kissinger, İsrail ve Gizli Kamera - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birinci İntifada sırasında medya organlarında silahlı İsrail askerlerinin Filistinli bir çocuğu ezdiği, taşla ve dipçiklerle kemiklerini kırdığı bir video yayılmıştı.
Bu video uluslararası toplumun düşünce yapısında Filistinliler lehinde bir değişikliğe sebep olmuş, İsrail masalını kökünden sarsmıştı. İsrail ordusunun savunmasız çocuklara vahşi bir şekilde muamele eden bir ordu olduğu tasavvuru akıllara kazınmıştı. O vakit dünyadaki en meşhur dışişleri bakanı olan Henry Kissinger İzak Rabin’e bir tavsiyede bulunarak, “Filistinlilere istediğini yap ancak bu kamera arkasında olsun” demişti. Hiçbir bakımdan eşit olmayan ve muazzam imkânlara karşı direnen insan inadı kefesinin ağır bastığı Filistin-İsrail çatışması süresince kamera, İsrail masalına darbe vurulması ve İsrail aleyhinde kamuoyu oluşmasında büyük rol oynadı. Bunu kanıtlayan birçok olay olsa da, İsrail’in elinden kurtulmuş, televizyon ekranlarında ve sosyal medyada bunu destekleyen birçok şey yayınlansa da ben, kendisinde vicdan veya nesnellik bulunan her kişi için çok büyük öneme sahip iki olayı zikredeceğim. Bunlardan bir tanesinin kahramanı, el-Halil kentinde felç ve yaralı halde bulunan Filistinli Abdülfettah eş-Şerif’in İsrail askerlerince tutuklanıp alıkonulmasını telefon kamerasıyla kaydeden Filistinli genç. Bu video internette yayıldığında, her Filistinlinin ölümüne ‘nefsi müdafaa’ diye kılıf bulan İsrail masalını gözler önüne serdi. Video İsrail’de bile bir deprem etkisi yaratırken yankıları günümüzde hala hissediliyor.

İsrail kamuoyu ismi Azaria olan olayın faili konusunda ikiye ayrılmış durumda. Bazıları ne yaparsa yapmış olsun temize çıkarılması görüşündeyken diğerleri hapiste kalmaya devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Adalet için değil, ‘savunma ordusunun silahının temizliğini’ savundukları için böyle düşünüyorlar.

Diğer bir olay ise daha yeni sosyal medyada yayınlandı. Hakikat videoda gözüküyor… Videoda, İsrailli keskin nişancılar, sınırdaki tel örgülerin arkasında bulunan bir çocuğun öldürülmesi konusunda iddiaya giriyorlar. Videoda sesiyle görüntüsüyle her şey açık. İnsanlar, çocuğun öldürülmesinden önce İsrail askerleri arasında geçen güldürücü diyaloğu ve çocuğun öldürülmesinden sonra yine İsrail askerleri arasında geçen neşeli konuşmaları gördü ve dinledi. Ama çocuğun elinde herhangi bir silah olmadığı da ortada.

Gizli ve açık kamera Avigdor’un İsrail masalını değiştirmesi ve alternatif bir çözüm üzerinde durmasına sebep oldu. Avigdor bunları işleyenlerin nerede olurlarsa olsunlar cinayet mahkemesine çıkarılacağını söyledi. Oysaki İsrail Ordu Bakanı, “Gazze’de masum yok” demişti. Bu da İsrail askerlerinin hatta uçakları ve roketatarlarının Gazze’de yaşayan herkesi hedef alacağını gösteriyor. İşte bu ordu bakanı İsrail masalını hiçbir değişiklik yapmadan gerçeğiyle söylemiş. ‘Gazze’de yaşayan hiçbir kimse masum değildir’ diye!

Bu söz ile ordu bakanının selefinin daha tehlikeli olan sözü arasında ne fark var? Selefi, en büyük emelinin, ‘Gazze ve içindekilerin denizde boğulduklarını görmek’ olduğunu söylemişti.

Bu ses ve görüntü ile önümüzde duran gerçek karşısında Kissinger’ın tavsiyesi neyi ifade ediyor? İsrailli liderlerin kameranın önünden değil de arkasından Filistinlilere istediklerini yapabilecek kadar vakitleri var mı?

Nebil Amr

Nebil Amr

Filistinli siyasetçi ve yazar

More Posts