Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’dan BM’ye eleştiri! - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) ‘İran’ın Husi milislere balistik füze tedarik etmesini engellemekteki yetersizliği’ dolayısıyla eleştiride bulundu. Riyad, geçtiğimiz Perşembe günü New York’taki BM Özel Temsilcisi aracılığıyla milislerin, Suudi Arabistan yerleşim bölgelerine düzenlediği saldırılara dair BMGK’ya bir mektup sundu. Mektupta, BMGK’nın harekete geçmemesinin İran ve Husilere yeşil ışık yaktığı vurgulandı.

BM, alınan kararlara acilen uymalı

Suudi Arabistan, BM’nin Yemen’in soruşturma ve kontrol mekanizmaları hakkında koalisyon ile toplantısı sırasında alınan kararlara acilen uymasını talep etti.
Mektupta, Suudi Arabistan’ın ‘İran’ı koruyan ülkeleri, Husilerin ülkeye yönelik saldırıların tırmanmasından sorumlu tuttuğu’ ifade edildi. Aynı şekilde, Husilerin İran’dan silah alabilme kabiliyeti de Yemen’deki soruşturma ve kontrol sistemindeki boşluğa dayandırıldı.

Suudi Arabistan’ın BM’den 4 talebi

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan’ın silah kaçakçılığının önlemesi konusunda BM’den talep ettiği 4 durum mevcut. Kaynak, bu durumların ise ‘bölgeye giden müfettişlerin sayısının arttırılması, iyi ve özel kadroların seçilmesi, modern tekniklerin kullanılması, sert eylem mekanizmalarının ortaya koyulması’ olduğunu belirtti.

Riyad, sunduğu mektupta, BMGK’ya uluslararası barış ve güvenliği koruma sorumluluğunu üstlenme çağrısı yaparak, Husilerin balistik füze ve Husilere ait İHA saldırılarıyla Suudi Arabistan’ın egemenliğini ihlal etmesinin kınanmasını talep etti.

İran’ın teröristlere desteği inkar edilemez

Suudi Arabistan ve bazı BM üyesi devletler tarafından sunulan mektupta, ‘İran’ın terörist Husi milislere desteği, özellikle BMGK’nın 2216 ve 2231 sayılı kararlarını ihlali ve Suudi Arabistan’ı hedef almak amacıyla Yemen’e balistik füze kaçakçılığı yapması durumu inkar edilemez’ denildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında BM’deki uzmanlardan oluşan bir grup, koalisyon ile bir araya gelmişti.

Yaklaşık 1 ay süren toplantılarda, kaçakçılığı önlemeye ilişkin soruşturma ve kontrol mekanizmalarındaki mevcut boşlukların giderilmesiı masaya yatırıldı. Nitekim koalisyon bunun da yeterli olmadığını ifade etti.

BM gözlemci ve müfettiş sayısını artırdı

Reuters’ın aktardığına göre, daha sonra BM, bölgeye gönderilen müfettiş sayısını arttırarak, bu sayıyı 4’ten 10’a, bölgedeki gözlemci sayısını da 6’dan 16’ya yükseltti. BM ayrıca, gemileri incelemek için kullanılan teknolojinin de geliştirilmesi sözü verdi. Ancak Suudi Arabistan’ın Yemen büyükelçisi ve Yemen’deki Kapsamlı İnsani Yardım Merkezi Direktörü Muhammed Al Car’ın belirttiğine göre, BM tarafından yerine getirilmemiş bazı taahhütler bulunmakta.

Bu bağlamda Suudi Arabistan, Yemen’deki BM Gözlem, Doğrulama ve Teftiş Komisyonu (UNMOVIC) temsilcileri ve Yemen’de meşruiyetin yeniden sağlanmasına yönelik Arap Koalisyonu temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde mutabık olunan uygulamaların hızlı bir şekilde yürütülmesini istedi. Suudi Arabistan ayrıca, denetim prosedürlerinin geliştirilmesi çağrısı da yaptı. Mektupta ise bu durum, ‘acil çağrı’ olarak ifade edildi.

BM’nin, darbecilerin kontrolündeki Hudeyde limanı üzerinde denetim yapması iki yıldan uzun bir süredir isteniyor. Öyle ki eski BM Özel Temsilcisi İsmail Velid el-Şeyh Ahmed, meşru koalisyonun taleplerine yanıt olarak kapsamlı bir çözüm planının Hudeyde’den başladığını bildirmişti. Ancak Velid el-Şeyh’in görevinden ayrılmasıyla bu durum da sonlanmış oldu.

Husiler, Kızıldeniz ve Bab’ül Mendep trafiğini tehdit ediyor

Bu kapsamda koalisyon, Husiler tarafından kaçakçılık için kullanılan Hudeyde limanının, İran tarafından Yemen ve bölgeyi istikrarsızlaştırmak için de kullanıldığını belirtti. Koalisyon ayrıca Husi tehdidinin bölgeye ve dünyaya yönelik etkileri konusunda da uyarıda bulunarak, Husi milislerinin, çeteler ve medya organları aracılığıyla Kızıldeniz ve Bab’ül Mendep Boğazı’ndaki uluslararası trafik hürriyetini tehdit ettiğini vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube