Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamas’tan İsrail’e tehdit: 15 Mayıs’ı bekleyin! - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hamas, her yıl 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen Nakba’nın (Büyük Felaket) yıl dönümünde Gazze Şeridi sınırına doğru daha önce benzeri görülmemiş büyük bir yürüyüş gerçekleştirileceği konusunda İsrail’i uyardı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, İsrail’e 15 Mayıs gününü beklemesi çağrısında bulunarak “O günün sonunda, Filistinliler, Kudüs’te bir araya gelene kadar ülkenin dört bir yanından dalga dalga yürüyüşe geçecek ve onları kimse durduramayacak” dedi.

Gazze’de bir motosikletin patlatılması sonucu ölen 4 Kudüs Tugayları üyesi için düzenlenen cenaze töreninde açıklamalarda bulunan Hayye, “Halkımızın elindeki bütün imkanları işgalle yüzleşmek için seferber edeceğiz. ‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’ başladı ve sadece zafer ve kurtuluşla sona erecek” diye konuştu.

Gazze’deki Filistinliler üç hafta önce, her yıl 30 Mart’ta gerçekleşen Toprak Günü anmalarından başlayarak 15 Mayıs Nakba Günü’ne kadar devam edecek olan Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nü başlattılar.

İsrail, geçen mart ayı sonundan bu yana Gazze Şeridi sınırında başlayan Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü sırasında 35 Filistinliyi öldürdü. Aralarında gerçek mermi ile yaralananların da olduğu bin 500’den fazla Filistinliyi de yaraladı.

Filistinliler, İsrail’i, yürüyüşleri engellemek için kasıtlı olarak silahsız sivilleri hedef almakla suçlandı. Ancak İsrail, dikenli tellerle saldırı yapmaya çalışanların hedef alındığını söyledi. Gazze’deki gruplar, operasyonları yürütmek için insanları koruma kalkanı olarak kullanmakla suçlandı.

İsrail’in gazetecilere ve sağlık görevlilerine yönelik saldırılarında cuma günü de artış yaşandı.

Filistin Yönetimi, İsrail’in sivillere karşı silah kullanmasına ilişkin uluslararası bir soruşturma açılmasını talep etti. Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ABD’nin tutumu sebebiyle kınama bildirisi dahi yayınlamadı.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Hayye konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İnsanlarımız her gün kararlılık, kahramanlık ve meydan okuma ile ilerliyor. Her gün kahramanca şehit olanların şahadetine şahitlik ediyoruz. Ümmet krizlerle boğuşurken ve İsrail hiçbir zaman sonlandırılamayacağı ve hiçbir yere kıpırdamayacağı zannıyla işgal devletiyle normalleşmeye çalışırken Filistin halkı ideallerinden vazgeçmedi. Babalar ve oğulları şehit olurken Filistin halkının cihad ve direniş yürüyüşü hiçbir zaman durmayacak. Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü, işgale karşı direniş ve mücadele araçlarından sadece biridir. Halkımız dünyaya yenilmez olduğunu ve hiçbir şeyin onları bölemediğini gösteriyor. Bu konu sadece yasadışı ve yenilmek nedir bilmeyen ölümcül silahımızla çözülecek. Taburlarımız ve tugaylarımız, halkımız ve iradelerinin kalkanı, işgal ve yapay sınırların geçici tellerinden daha büyük olacaktır.”

Yüzlerce Filistinli sınır yakınlarında kurdukları çadırlarda yaşıyor. Her gün çatışmalar meydana geliyor. Bu çatışmalar özellikle cuma günleri daha da artıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube