Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

OPCW, Suriye’deki kimyasal saldırıyı görüşmek üzere toplandı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki Duma kentinde meydana geldiği belirtilen kimyasal saldırı ile ilgili soruşturmalarını tamamlamasının hemen ertesinde düzenlenen Lahey’deki acil toplantı başladı. Söz konusu kimyasal saldırı, Batılı ülkelerin Suriye rejiminin askeri noktalarına yönelik benzeri görülmemiş saldırılar başlatmalarına ve sert bir diplomatik gerginlik yaşanmasına neden oldu.

Cumartesi günü şafak vaktinde ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’deki kimyasal silah programı ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen üç bölgeyi imha eden saldırılarından ardından aynı gün öğleden sonra OPEW, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kimyasal saldırıyı soruşturmak ve gerçeği ortaya çıkarmak üzere bir araştırma ekibinin Suriye’ye gittiğini açıkladı. Yerel sağlık görevlileri ve doktorların verdiği bilgilere göre, 7 Nisan’da Duma’ya yönelik gerçekleşen kimyasal saldırıda 40 sivil öldü.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye’ye yönelik gerçekleştirilen hava saldırılarının Suriye’deki savaşın gidişatını değiştirmeyeceğini ancak dünyanın kimyasal saldırılara karşı sabrının olmadığının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Johnson, Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin dışişleri bakanlarının toplantısına katılmak üzere Bratislava’ya giderken gazetecilere verdiği demeçte, “Bu saldırının Suriye’deki savaşın gidişatını değiştirmeye ya da rejimi değiştirmeye teşebbüs olarak gerçekleşmediğinin vurgulanması çok önemli. Ne yazık ki Suriye savaşı korkunç ve sefil halde devam edecek. Ancak dünya kimyasal silah kullanımı konusunda sabrının olmadığı mesajını verdi” diye konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suriye’deki anlaşmazlıkların bölgedeki bütün güçlerle müzakere edilmiş bir çözüme ihtiyacı olduğunu belirtti.

Maas, Suriye Devlet Başkanı Esed’in Suriye’deki krizin çözümün bir parçası olup olamayacağı ile ilgili bir soruya ilişkin verdiği cevapta insanlara karşı kimyasal silah kullanan birinin bu sürecin bir parçası olabileceğini düşünemediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bölgede nüfuz sahibi herkesin katıldığı bir çözüm olmalı. Kimse insanlara karşı kimyasal silah kullanan birinin bu çözümün bir parçası olabileceğini düşünemez.”

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Suriye’de ateşkes ilan edilmesi için baskı yapmaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

Blok, gazetecilere yaptığı açıklamada “BMGK’nın ateşkes ve insani yardımların bölgeye girişi için baskı yapmaya devam etmesi ve ardından da barış sürecinin başlatılması gerekiyor. Tek çözüm, BMGK aracılığıyla gerçekleşecek barış sürecidir” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube